Święto Matki Kościoła

Zaraz po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w drugi dzień Zielonych Świąt – kościół celebruje Święto Matki Kościoła. Jak co roku, w dniu tego święta, na wieczornej Mszy zgromadzili się licznie wszyscy przedstawiciele grup i wspólnot działających przy naszej parafii.

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Stowarzyszenia NMP Wspomożycielki Wiernych ADMA. Następnie celebrans – ks. proboszcz Gwidon Ekert – wyczytał wszystkie grupy działające przy naszej parafii. Do Liturgii aktywnie włączyły się wspólnoty. Rozważania przed czytaniami przygotował Neokatechumenat; procesję z darami – Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne; modlitwę wiernych – Salezjanie Współpracownicy, a uwielbienie po Komunii – Odnowa w Duchu Świętym „Nazaret”. Podczas modlitwy Eucharystycznej zaśpiewała wspólnota „Miecz Ducha” prezentując również „taniec z flagami”.

W tym roku święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przypadało 24 maja – czyli także w Uroczystość NMP Wspomożycielki Wiernych. Zbieg tych dwóch świąt jeszcze bardziej oddawał mistycyzm uroczystości, że Matka Wspomaga swoich Wiernych zgromadzonych w Kościele.

Święto Maryi, Matki Kościoła, obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 r. przez Episkopat Polski – za zgodą Pawła VI. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego jest początkiem działalności Kościoła. Jak podają Dzieje Apostolskie, w momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego” (Dz 1, 14). Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół. Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi w świecie.

[tip]Zobacz zdjęcia![/tip]