Odnowa świętowała 25-lecie

Aż trzy dni trwały obchody Jubileuszu 25-lecia istnienia Odnowy w Duchu Świętym „NAZARET” przy naszej parafii. Tym, którzy nie uczestniczyli w świętowaniu z Odnową, pokrótce przybliżymy te dni.

DZIEŃ 1 – KONCERT

Świętowanie rozpoczęło się w piątek, 11 czerwca o godzinie 17.00, koncertem zespołu wokalno-ewangelizacyjnego „Mocni w Duchu” z Łodzi. Zespół powstał w 1988 roku. Działa przy Ośrodku Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi. Nazwa zespołu powstała podczas przeglądu piosenki religijnej. „Mocni w Duchu” – o tyle mocni, o ile słabi, pokładający nadzieję w Panu. „Mocni w Duchu” uczestniczą w ewangelizacjach w kościołach, stadionach, w halach sportowych, filharmonii, aulach uniwersyteckich i szkolnych, w małych i dużych spotkaniach, w kraju i zagranicą. Wydał kilkanaście kaset audio i film video. Aby wystąpić na 25-leciu Odnowy, potrzebna była „rezerwacja” zespołu z dwuletnim wyprzedzeniem.

Koncert rozpoczął się wspólną modlitwą. „Świętujemy 25 lat NAZARET” – mówił Remigiusz Recław, jezuita, opiekun „Mocnych w Duchu”- „NAZARET – to miejsce gdzie Maryja nieustannie otwierała się na działanie Ducha Świętego. Dlatego na początku zwróćmy się do Maryi Matki każdego wezwania.” Jak wypowiadali się uczestnicy: na koncercie czuć było Bożego Ducha. Przebiegał on w atmosferze radości, która wyrażona była oklaskami i spontanicznym tańcem. Na koncercie obecne były inne wspólnoty Odnowy z diecezji, które złożyły życzenia jubileuszowej, pilskiej Odnowie, wręczając upominki.

Z racji piątkowego święta – Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego po koncercie przeszła procesja wokół kościoła. Po niej rozpoczęła się Eucharystia, którą uświetniał śpiew zespołu. Msza święta, połączona była z modlitwą o uzdrowienie. W homilii ks. Recław mówił: -„Dzisiaj w sposób szczególny przychodzimy do Boga, z okazji jubileuszu wspólnoty „NAZARET”. Myślę,że tak jak jesteśmy tu w kościele, każdy z nas, wierzy w to , że Pan Jezus przychodzi i uzdrawia. Że Pan Jezus ma także dziś moc nas dotknąć i czynić cuda w naszym życiu. Dzisiaj jednym z zadań Odnowy, jest przekonywać, że to co się działo 2000 lat temu, dzieje się również dzisiaj. Że Duch Święty, tak samo jak wtedy, tak działa i dziś. Tak jak Jezus kiedyś uzdrawia, tak i uzdrawia dziś. Po Mszy świętej cały kościół klęczał przed Jezusem Eucharystycznym i modlił się w intencji uzdrowienia. Piątkowy dzień zakończył się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, który chwilę wcześniej w rękach ks. Proboszcza po woli przeszedł wzdłuż kościoła. Niektórym ciekły po policzkach łzy szczęścia, a wszystkim radowało się serce.

DZIEŃ 2 – UROCZYSTA KOLACJA

Drugiego dnia – w sobotę 12 czerwca – obchody przybrały charakter wewnątrzwspólnotowy. O 17.00 w sali św. Jana Bosko odbyła się uroczysta kolacja, podczas której wspominane były lata Odnowy na kartach kroniki. Przyszedł również czas na uhonorowanie „równolatków” Odnowy – czyli osób, którzy trwają we Wspólnocie od 25 lat. Takich osób jest aż czternaście. Są to: Irena Baczyńska, Sabina Chechłacz, Krystyna Kicińska, Marta Lubczyńska, Halina Łuś, Wilhelmina i Zbigniew Miłostan, Teresa Ossowska, Irena i Marian Małeccy, Krystyna Stawicka, Bronisława i Bronisław Stadnik, Zenon Wilczek. Na pamiątkę otrzymali oni ikonę Maryi Niosącej Ducha, zwaną Pneumatofora.

DZIEŃ 3 – EUCHARYSTIA Z BISKUPEM

Ostatniego dnia świętowania – w niedzielę 13 czerwca – odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył sam biskup ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. Edward Dajczak. Homilię wygłosił Inspektor pilskiej prowincji – ks. Marek Chmielewski. Mówił on między innymi „- Jesteśmy uczestnikami wydarzenia niezwykłego: oto tutejsza wspólnota Odnowy w Duchu Św. „Nazaret” staje przed ołtarzem Pana, w sercu parafii, aby pod przewodnictwem pasterza diecezji dziękować za 25 lat istnienia i posługiwania. Taki jubileusz to okazja do zadumy, do refleksji, do czynienia podsumowań i uzupełnienia statystyk. To wszystko po to, aby dziękować. Wyrażać wdzięczność Bogu i ludziom. Z okazji srebrnego Jubileuszu pilskich charyzmatyków odbywają się spotkania, koncerty, celebracje. Padają słowa, ożywają wspomnienia, w ruch idą zapiski, zdjęcia – te czarno-białe i te zupełnie nowe, cyfrowe. Odsłuchujemy stare nagrania, oglądamy nagrane kiedyś migawki filmowe. Szukamy ludzi. Tych, którzy byli, przeszli, są gdzie indziej, może daleko. I tych, którzy choć nie najbliżej z nami, wcale nie są daleko. Noszą w sobie doświadczenie odnowy.”

Kaznodzieja swoją homilię zakończył słowami: „- Teraz żyje we mnie Chrystus! „Nazaret” ma 25 lat. Dziękujmy Bogu! Dziękujmy ludziom, którzy otwarli się na Ducha św., którzy w pokorze potrafili przyjąć, że to On zbawia, że sami niewiele mogą. Za ludzi, którzy nie bali się i konsekwentnie, mimo oporu, a czasem zdziwienia innych, składają odważnie świadectwo miłości. Gratulujemy! I życzy kolejnego Jubileuszu. Ad multom annos.” Wierni po homilii zabili gromkie brawa.

Na końcu słowo zabrał ksiądz biskup: „-Chcę wam powiedzieć „Bóg zapłać” za te 25 lat. To tak szczęśliwie się stało, że o wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym „NAZARET” wiedziałem wiele lat zanim przyszedłem do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, więc to nie są pierwsze chwile spotkania i nie od dzisiaj rozpoczyna się moja świadomość o tych latach waszej pielgrzymki – cudownej drogi. Bardzo za was dziękuję. Kościół jest Kościołem – wspólnotą wielu Wspólnot, a ćwierć wieku bycia żywą wspólnotą wiary to na prawdę jest sporo. To jest długa pielgrzymka, którą się przeszło z wieloma ludźmi. Nazaret to bardzo szczególne miejsce. Tam młody człowiek – Maryja dała siebie do dyspozycji Bogu jak nikt i w Niej widać co się wtedy z człowiekiem dzieje kiedy Boga czyni Bogiem we własnym życiu. My mamy jeden problem, istotny: żeby w naszym życiu Bóg był Bogiem. Współczesny świat postawił w centrum człowieka i nawet Boga chce uczynić usługodawcą – wtedy wszystko jest kalekie i niepociągające. Kiedy człowiek pozwala, żeby Bóg był Bogiem, rozpoczyna się najpiękniejsza historia pisana tak jak Bóg chce. Życzę wam tego nazaretańskiego ducha maryjnego poddawania się Bogu. Niech Pan Bóg sprawia, że będą następne, następne i następne jubileusze w kościele, tu w tym miejscu, wspólnoty NAZARET. Niech Bóg wam błogosławi.”