Komunikat Biskupa Dajczaka

Siostry i Bracia!
Jako członkowie Narodu Polskiego i Świętego Kościoła łączymy się w solidarnej modlitwie i w bólu z rodzinami ofiar tragedii narodowej, która dotknęła w sobotę 10.04.2010 r. lecących samolotem na obchody 70-rocznicy Katynia. Poruszeni tą tragedią zwracamy się z jeszcze mocniejszą nadzieją do Miłosiernego Boga, by przyjął ofiarę ich życia i wprowadził ich do nieba.
W tym duchu proszę, aby w kościołach całej diecezji dziś (sobota, 10.04.2010) i jutro (niedziela, 11.04.2010) w Godzinie Miłosierdzia (15.00) uderzono w dzwony i odprawiono nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Dziś w Katedrze Koszalińskiej o godz. 18.00 i jutro w niedzielę o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św., na którą zapraszam kapłanów i mieszkańców Koszalina i okolic. Proszę, by w każdej parafii dziś i jutro wg możliwości pastoralnych odprawione zostały Msze św. za ofiary katastrofy i ich pozostające w żałobie rodziny. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tragedii katyńskiej, która wobec tego wydarzenia jeszcze mocniej do nas przemawia.

We wszystkie te okoliczności wpisuje się w tych dniach nasza pamięć o słudze Bożym Janie Pawle II, wielkim Polaku i Papieżu.

Składając w sposób duchowy kondolencje wszystkim dotkniętym katastrofą prosimy Boga Miłosiernego, aby życie ofiar w zjednoczeniu z Ofiarą Syna Bożego, przyniosło nadzieję i wiarę w życie wieczne, w sens poświęcenia dla dobra wspólnego, jaką jest Ojczyzna. W modlitwie do Pana Życia i Śmierci módlmy się o jak największe dobro dla całego narodu i Kościoła w Polsce. Bądźmy w takiej chwili solidarnie zjednoczeni w modlitwie i wdzięczności za dar życia ludzi oddanych służbie społecznej.

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

Koszalin, 10.04.2010