Imieniny Ks. Inspektora Zbigniewa Łepki

W czwartek – 11 marca – nasza parafia miała zaszczyt świętować imieniny inspektora pilskiej prowincji salezjanów – ks. Zbigniewa Łepki. Wprawdzie w kalendarzu imię «Zbigniew» widnieje przy dacie 17 marca, ale w związku z wieloma zajęciami ks. inspektora, imieniny odbyły się w miniony czwartek.

Na wieczorną Eucharystię przyjechało wielu kapłanów z całej Inspektorii św. Wojciecha i nie tylko. Liczną grupę stanowili również Salezjanie Współpracownicy. Obecne były również Siostry Salezjanki oraz młodzież z MGS¹. Niewątpliwie było to święto całej inspektorii. W końcu imieniny inspektora, który jest przecież ojcem duchowym pilskiej prowincji salezjanów są powodem do uroczystego świętowania całej Rodziny Salezjańskiej.

Homilię wygłosił wikariusz inspektora – ks. Marek Chmielewski. Pod koniec Mszy świętej życzenia składali: w imieniu Salezjanów – współbracia, od Konsulty Rodziny Salezjańskiej – jej przedstawicielki, a w imieniu młodzieży – trzy osoby z ruchu MGS¹. Po Eucharystii kapłani i zaproszeni goście udali się do sali św. Jana Bosko, gdzie prócz możliwości złożenia życzeń, mogli również podziękować księdzu Zbigniewowi za sześcioletnią posługę pasterza inspektorii św. Wojciecha.

A kim jest inspektor? Głównie to słowo, kojarzy się z czymś mało miłym, np. z nadzorem, kontrolą czy policją. Inaczej jest jednak wśród Salezjanów. Na czele zakonu Towarzystwa św. Franciszka Salezego stoi przełożony generalny – od 2003 roku jest nim ks. Pascual Chávez Villanueva sdb. Tak jak Kościół katolicki podzielony jest na metropolie i diecezje, którymi kierują biskupi i arcybiskupi, tak na całym świecie Rodzina Salezjańska podzielona jest na inspektorie. W Polsce są 4 – w Pile, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W imieniu generała salezjanów pieczę nad inspektorią pilską, obejmującą północno-zachodnią część naszego kraju, sprawuje właśnie ks. Zbigniew Łepko.

Naszemu najdroższemu Inspektorowi pragniemy złożyć z całego serca najlepsze życzenia. Niech dobry Bóg obdarza Księdza swoją nieustanną opieką oraz wspiera we wszystkich poczynaniach na rzecz dobra całej wspólnoty salezjańskiej Pilskiej Inspektorii. A założyciel salezjanów – Św. Jan Bosko niech wyprasza u Pana Boga potrzebne dary i łaski, a Maryja Wspomożycielka Wiernych niech nieustannie roztacza nad Księdzem macierzyńską opiekę. Szczęść Boże!
Rodzina Salezjańska
oraz parafianie.

[tip]11.03.2010 – Imieniny ks. Inspektora Zbigniewa Łepki[/tip]

¹MGS – Salezjanie w Polsce prowadzą i są zaangażowani w działalność różnych grup młodzieżowych, które poprzez odniesienie do Salezjańskiej Duchowości Młodzieżowej i pedagogiki salezjańskiej oraz zachowanie łączność pomiędzy grupami tworzą Salezjański Ruch Młodzieżowy (SRM) z jęz. włoskiego: Movimento Giowanile Salesiano (MGS).