Błogosławieństwo gardła i chleb św. Agaty

Święty Błażej i Święta AgataZaraz po Ofiarowaniu Pańskim, kościół wspomina świętego Błażeja (3 lutego) oraz świętej Agaty (5 lutego). Z tymi dniami związane są ciekawe obrzędy, praktykowane również w naszej parafii. 3 lutego można było uzyskać błogosławieństwo gardła za wstawiennictwem św. Błażeja, a 5 lutego święciliśmy tzw. chleb św. Agaty.

We wspomnienie świętego Błażeja, po Eucharystii kapłan – dotykając gardła wiernych skrzyżowanymi świecami „błażejkami” – wypowiadał formułę błogosławieństwa:

Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Kościół błogosławi gardła na pamiątką wydarzenia związanego ze św. Błażejem. Gdy biskup Błażej został aresztowany i uwięziony w lochu więziennym cudownie uleczył syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość i nie chciała wyjść.

Natomiast 5 lutego, gdy wspominamy postać dziewicy i męczennicy – Św. Agaty – po Mszy celebrans poświęcił małe kawałki chleba słowami:

Pobłogosław ten chleb, który przynosimy dzisiaj ku czci św. Agaty, dziewicy i męczennicy, abyśmy dzieląc się tym chlebem, byli dla siebie dobrzy i z wszystkimi ludźmi żyli w jedności.

Poświęcony chleb św. Agaty ma chronić przed pożarami. Tradycja mówi, że w po śmierci św. Agaty wybuchła Etna i rozpalona lawa zagrażała miastu. Mieszkańcy Katanii prosili św. Agatę o pomoc i posłużyli się jej welonem dla powstrzymania ognistej lawy. Św. Agata wyprosiła u Boga łaskę ocalenia i do dziś wierni modlą się za jej wstawiennictwem.