91. rocznica odzyskania Niepodległości.

W całej Polsce 11 listopada 2009 obchodzona była 91 rocznica odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Nie inaczej było w naszym mieście. Organizatorem uroczystości w naszym regionie było Starostwo Powiatowe z p. Tomaszem Bugajskim na czele.

     Choć pilskie obchody rozpoczęły się już od wczesnych godzin porannych, to jednak można zgodnie powiedzieć, że kulminacyjnym punktem była Msza św. o godzinie 15.30 w naszym kościele. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Stanisław Oracz, w koncelebrze z księżmi dekanatu pilskiego. Mocne i dosadne kazanie wygłosił ks. Władysław Deryng, który nie tylko na końcu homilii zebrał rzęsiste oklaski, ale również, gdy przywołał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „- Nikt nie będzie w Polsce przyjmował do wiadomości, że w klasach nie można wieszać krzyży, być może gdzie indziej tak, ale w Polsce nie”.

     Po Mszy świętej, przy dźwiękach bębnów i świetle pochodni, uroczyście przeszliśmy na plac Zwycięstwa. Tam po oddaniu honorowego strzału z armaty, odśpiewaniu hymnu i przemówieniu starosty, złożono kwiaty pod pomnikiem. W pierwszej delegacji szli pilscy księża. Wśród 102 delegacji nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, instytucji publicznych, szkół i urzędów, a także samorządowców i polityków.