Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000.

  O poranku w sobotę 6 czerwca A.D. 2009 spod naszej parafii wyjechały dwa autokary pełne młodzieży. Oczywiście nic tak innego nie mogło zgromadzić młodzieży jak Lednica 2009. W tym roku zorganizowane, jak zawsze, przez o. Jana Górę OP Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na polach lednickich, przyciągnęło 97 tys. uczestników.

    „Rozpoznaj czas!” – tak brzmiało tegoroczne hasło spotkania na lednickich polach. Jako symbole lednickie otrzymaliśmy Liturgię Czasu (brewiarz) oraz krzyże franciszkańskie (z okazji 800-lecia istnienia zakonu franciszkanów). Spotkanie rozpoczęło się wniesieniem relikwii świętych Wojciecha i Jacka oraz Pięciu Braci Męczenników Polskich.

    Uczestniczących w spotkaniu przywitał arcybiskup Henryk Muszyński. Mszę świętą sprawował prymas Polski Kardynał Józef Glemp. W spotkaniu uczestniczył także bp Józef Życiński, zaś tradycyjnie z uczestnikami zgromadzonymi na polach połączył się za pomocą telebimu papież Benedykt XVI, przekazując im specjalne przesłanie. Kulminacyjnym momentem było przejście wiernych przez lednicką bramę-rybę o północy, symbolizujące wybór Chrystusa.

    Tegoroczne spotkanie lednickie okazało się wyjątkowe dzięki obecności przedstawicieli różnych krajów świata. Do Lednicy przyjechali młodzi ludzie z Włoch, Łotwy, Litwy, Rosji, Niemiec i innych krajów, którzy podczas uroczystości odczytali swoje deklaracje wyboru Jezusa Chrystusa.