Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile
rózaniecPila

Listopad 2016 r.

Kochani Animatorzy róż rodziców modlących się za swoje dzieci!

Listopad kończy rok liturgiczny. W tym roku jest to zwieńczenie szczególne. Po wielu wydarzeniach całego roku, związanych z rocznicą Chrztu Polski, Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą Ojca św. Franciszka w Polsce, po wielkiej modlitwie pokuty i przebłagania z a grzech, w Roku Świętym Miłosierdzia, po przygotowaniach w naszych parafiach przychodzi czas na zawierzenie Polski Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata.

Ale nie łudźmy się, że to jest takie proste, i koniecznie zadbajmy aby było przeprowadzone godnie i z wielką świadomością doniosłości tego Aktu. Widać najróżniejsze elementy zamieszania i odstępstwa od wiary, np. świętowanie tak zwanego Halloween – niby niewinna zabawa a to faktycznie satanistyczne w swoim podłożu zjawisko. Należy przed nim chronić swoje dzieci i naszą Polską kulturę.

Początek listopada jeszcze bardziej wprowadza nas w tajemnicę spotkania z Bogiem, ponieważ wspominamy naszych bliskich zmarłych, którzy już tego osobistego spotkania z Nim doświadczyli. W tym wspomnieniu pojawiają się refleksja modlitwy i nieuchronności naszego ludzkiego życia. Pojawia się modlitwa za zmarłych z naszych rodzin, za przyjaciół znajomych, sąsiadów, za Kapłanów którzy nam służyli i za nieznanych zmarłych, zwłaszcza tych którzy zginęli w poniewierce, na obczyźnie i nieraz nie mają nawet swego grobu. Z wielkim bólem modlą się rodzice, którzy utracili swoje dziecko, a z jeszcze większym ci którzy dopuścili się na nim zbrodni aborcji. W Roku Miłosierdzia, ta modlitwa nabiera jakiegoś szczególnego wymiaru łączności naszej i naszych bliskich, potrzebujących wsparcia modlitwa w czyśćcu. Ta modlitwa w jakiś sposób jest potrzebna również każdemu z nas. Bo przynosi ukojenie i pokój w sercu.

Jest to miesiąc wielkiej narodowej tradycji święta odzyskania niepodległości. Miesiąc polskiego niezwyciężonego ducha wolności i godności narodowej. Odzyskujemy naszą tradycję i godność dzięki młodzieży tak pięknie odczytującej testament swoich poprzedników i kultywujących narodowe tradycje – Polonia Semper Fidelis. To też czas bezpośrednio poprzedzający zawierzenie Polski Jezusowi. Modlimy się w intencjach naszego Narodu, z Maryją naszą Królowa, która chce i prowadzi nas właśnie do Jezusa, do Jego królowania w naszych sercach, rodzinach, miejscach zamieszkania i pracy, w całej Polsce. Żyjemy w wyjątkowym okresie historii, gdy Naród polski reprezentowany przez osoby szanujące katolicką wiarę i wypływające z nich kulturę oraz tradycje narodowe obchodzi 1050 rocznicę chrztu. Naszym ważnym zadaniem jest, aby to świętowanie było przede wszystkim poprzez modlitwę i powierzanie się Bogu. Aby zwieńczone zostało zapowiedzianym Aktem Zawierzenia Narodu Jezusowi Chrystusowi jako Królowi.

W listopadzie jak co roku na Uniwersytecie Gdańskim w Gdańsku Oliwie w sobotę i niedzielę Chrystusa Króla, organizujemy Konferencję nt. Zagrożeń osobowości młodego człowieka. W tym roku hasło główne brzmi > Miłości trzeba się uczyć< Zapraszamy wszystkich chętnych, a szczególnie animatorów róż różańcowych na spotkanie i do uczestnictwa w tej Konferencji. Jest to wyjątkowa okazja aby wysłuchać wielu bardzo interesujących wykładów, spotkać się osobiście oraz zadać pytania lub wymienić doświadczenia. W tym roku w związku z 15 rocznicą powstania różańca rodziców, x edycją Konferencji i 10 rocznicą Zawierzenia naszej modlitwy Matce Bożej oliwskiej, chciałbym szczególne zaprosić właśnie do spotkania przy okazji tej Konferencji Animatorów do spotkania , które równolegle do planu Konferencji w stosownym czasie przeprowadzimy. Więcej na stronie konferencja.rozaniecrodzicow.pl Zaś te osoby które nie mogą dojechać prosimy o wsparcie duchowe, o modlitwę w intencji tego spotkania i materialne (w miarę swoich możliwości)

W listopadzie nadal jest dobry czas aby pomyśleć i zrealizować o prenumeratę pism formacyjnych dla siebie i dla dzieci – np. w formie prezentu z okazji Świąt. Ważne abyśmy potrafili zrobić więcej i pomagać w rozprowadzaniu naszego pisma formacyjnego, miesięcznika Tak Rodzinie dla swojej róży, wspólnoty lub parafii na cały kolejny rok:

TU MOŻNA ZAPRENUMEROWAĆ TAK RODZINIE

TU MOŻNA ZAPRENUMEROWAĆ RÓŻANIEC

TU MOŻNA ZAPRENUMEROWAĆ ANIOŁA STRÓŻA

My w praktyce prenumerujemy pisma Tak Rodzinie, Różaniec i Anioła Stróża dla naszej parafii ( w porozumieniu z ks. Proboszczem) i to się nieustannie rozszerza. Na początku nie schodziło nawet 10 egzemplarzy, teraz i 15 bywa zbyt mało. Warto być systematycznym i wytrwałym w propagowaniu pism formacyjnych. POMAGAJMY SOBIE I INNYM!

W ramach formacji i rozważań o modlitwie podejmujemy refleksję o kolejnej części naszych codziennych pacierzy. Na zakończenie pacierza jest miejsce na nasze osobiste modlitwy, nasze zobowiązania modlitwy podejmowane czasem w trakcie życia i na powierzanie życia w ręce Boga. To zakończenie jest często podsumowaniem modlitwy. Zwłaszcza wieczorem modlimy się o noc spokojna i śmierć szczęśliwą. W formule W ręce Twoje Panie powierzam ducha mego oddajemy się Bogu na czas spoczynku i oddajemy też nasze życie. Wiele osób kończy pacierz antyfoną do Matki Bożej – pod Twoją obronę. Wiele osób też modli się o ochronę od złego modlitwą do św. Michała Archanioła. To dopełnienie modlitwy jest dla nas ważne i pozwala zamykać wieczorem dzień, oraz otwierać rankiem na wszystko to co Pan Bóg nam da. Tak jak pacierz otwieramy znakiem krzyża i znakiem krzyża w Imię Ojca i Syna i Ducha świętego zamykamy. W ten sposób nasza modlitwa codzienna wyznacza nam ramy duchowych zmagań i postępów, wyznacza nam wskazania i prowadzi w zwykły sposób do niezwykłych rzeczy. Buduje wiarę niezłomną i wytrwałą oraz przekłada na nasze codzienne działania. Na większą Chwałę Boga! Amen.

Załączamy intencje papieskie dla Żywego różańca na miesiąc listopad 2016:
Ogólna: Aby kraje, które przyjmują wielką liczbę uchodźców i uciekinierów, były wspierane w swoim wysiłku solidarności.
Ewangelizacyjna: Aby w parafiach kapłani i wierni świeccy współpracowali w służbie wspólnoty, nie ulegając pokusie zniechęcenia.

Z Bogiem

Ireneusz Rogala
Moderator Różańca Rodziców – listopad 2016

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»