9 września 2018 r.

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

[fancy_numbers variation=”red”]

 1. Dzisiaj POWIAT PILSKI OBCHODZI UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWE. Uroczystą Eucharystię o godz. 12.30 będzie sprawował ks. bp. Krzysztof Zadarko. Szczegółowe informację za plakatach.
 2. Dzisiejszy Apel maryjny o 21.00 prowadzi wspólnota Nazaret.
 3. Zapraszamy do naszej Biblioteki Świętej Rodziny w każdy poniedziałek w godz. 17-19.00.
 4. W poniedziałek Krucjata Różańcowa za Ojczyznę o godz. 17. 30.
 5. We wtorek spotkanie Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników rozpoczniemy nabożeństwem do św. Jana Bosko o godz. 17.30. Zapraszamy do modlitwy za dzieci, młodzież i rodziny naszej parafii.
 6. W środę stała nowenna do MB Wspomożenia Wiernych o 17.30.
 7. W czwartek (13.09.br.) po mszy św. o godz. 8.00 spotkanie modlitewne Apostolstwa Modlitwy za Chorych, a o godz. 20.00 zapraszamy na różaniec w ramach Nabożeństwa Fatimskiego pomiędzy blokami na ul. Towarowej.
 8. W piątek obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym dniu zapraszamy na spotkania modlitewne przy krzyżach stojących na terenie naszej parafii, podczas których będziemy zawierzać Bogu krzyże naszej codzienności. Wybierzmy jedno ze spotkań o godz. 20.00; przy krzyżu przy al. Niepodległości, przy krzyżu u zbiegu ulic Ojca Kolbe i Wiatracznej albo przy krzyżu na placu kościelnym.
 9. Zapraszamy do odnowionego Oratorium. Jest ono czynne jest od poniedziałku do piątku: dzieci zapraszamy w godz. 16-18.00; młodzież 18.30-20.30.
 10. Spotkania chóru parafialnego „Św. Cecylii” w środy o godz. 17.00 w sali nr 25. Diakonia muzyczna spotyka się we wtorki o godz. 18.00 Zapraszamy!
 11. Dziękujemy za ofiary składane na remont organów. W sierpniu wpłynęła kwota 2220 zł.
 12. W sobotę obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.
 13. W przyszłą niedzielę przeżywamy UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ SKRZATUSKIEJ:
  W ramach tej uroczystości w najbliższą sobotę odbędzie się spotkanie młodych w Skrzatuszu. Wyjazd autokarowy dla młodzieży o godz. 12.00 sprzed naszej świątyni. Powrót o/k godz. 22.00. Zapisy ks. Przemka lub u swoich katechetów.
  W niedzielę o godz. 6.20 wyruszy piesza pielgrzymka do Skrzatusza.
  O godz. 9.00 wyjedzie spod naszej parafii autokar do Skrzatusza. Powrót o godz. 15.00. Chętnych prosimy o zapisywanie się w kancelarii.
  Ks. bp. Edward zaprasza na mszę odpustową o godz. 12.00.
 14. Nasza parafia organizuje Pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 11.02-18.02.2019 roku. Szczegółowe informacje i zapisy w kancelarii parafialnej. Zapraszamy!
 15. Kurs Przedmałżeński odbędzie się w parafii Św. Antoniego w dniach 21 – 23.09.2018 r.
 16. Salezjańskie Przedszkole im. Św. Dominika Savio informuje, że ma jeszcze wolne miejsca we wszystkich grupach wiekowych i serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych! Placówka – obok rzetelnej edukacji przedszkolnej – oferuje Rodzicom pomoc w wychowaniu religijnym oraz doskonale przygotowuje do kontynuowania nauki w szkole podstawowej.
[/fancy_numbers]

Krzyż NekrologW minionym tygodniu odeszli do wieczności:

+ Alicja OSZCZEPALIŃSKA, l. 50, ul. Towarowa; + Barbara OSIŃSKA, l. 64, Al. Niepodległości; + Dorota DWORSKA, l. 49, zd. Zdzierela.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

O najbliższych pogrzebach w parafii informujemy na kanale @Pogrzeby na Twitterze»

List Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka
zapraszający na uroczystości skrzatuskie w roku 2018

Siostro i Bracie, prorok Izajasz nazywa Emmanuelem – Boga, który zamieszkał pośród nas. Bóg
w Jezusie Chrystusie stał się Bogiem bliskim, Bogiem nieustannie zwróconym ku człowiekowi. Jest Bogiem oddającym się w nasze ręce, a dając nam siebie w Eucharystii, żyje w nas, napełnia nas sobą i przemienia. Nigdy byśmy nie wiedzieli tego, jak ogromna jest Boża miłość, gdyby Bóg w Chrystusie nie stał się człowiekiem, podarowując nam siebie.

Ten ogromny dar Boga czyni z nas nowych ludzi – chrześcijan – uczniów Jezusa w drodze. Musimy jednak postawić sobie pytanie: co to znaczy być chrześcijaninem – uczniem Jezusa? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest jedno z piękniejszych sformułowań Katechizmu Kościoła Katolickiego – „Bóg pragnie, abyśmy Go pragnęli”. W tym zdaniu Katechizmu jest cała definicja chrześcijanina, ponieważ jesteśmy ludźmi, którzy nieustannie pragną, pytają i poszukują. Pragnienie, pytanie i poszukiwanie to swego rodzaju dynamika, która nas definiuje – wzywa ze śmierci do życia! Nasze życie to sprawa otwarta, niedokończony projekt, który został nam zadany, byśmy go urzeczywistnili. Spełnieniem tego projektu jest poszukiwanie Boga.

W sierpniu tego roku, podczas Eucharystii, którą odprawiałem w kościele pw. Ducha Świętego
w Koszalinie, wprowadziłem młodą dziewczynę z Albanii, pochodzącą z tradycji niechrześcijańskiej, przez sakramenty – chrztu, komunii świętej i bierzmowania – do wspólnoty Kościoła. Jej poszukiwanie Boga rozpoczęło się właśnie od wspólnoty. Pewnego dnia na uniwersytecie jej koleżanka zapytała: „Czy Ty jesteś chrześcijanką? Bo jest w tobie tyle dobra, tyle miłości, że nie możesz nią nie być!”. Ta młoda dziewczyna – Artemida – przypomniała nam, że my wszyscy jesteśmy ochrzczeni w tym samym Duchu Świętym i jesteśmy wezwani do podobnego świadectwa miłości.

Ojciec Święty Franciszek mówi o Duchu Świętym, który ciągle na nowo i w niepowtarzalny sposób, tworzy w Kościele ten dynamizm wiary. Duch Święty, obdarowując nas wielką różnorodnością swoich darów, talentów i charyzmatów, zaprasza nas, byśmy nimi się posługiwali w sposób ciągle twórczy i nowy, według Jego natchnień i Jego woli.

Właśnie dlatego w naszej diecezji trwa Synod – czas ożywienia naszej wiary, większego otwarcia na Ducha Świętego i uważnego słuchania tego, co On mówi dziś do Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego. Synod to przypomnienie, że tylko wiara, głęboko przeżywana w Duchu Świętym, potrafi sięgać do tych głębi człowieka, z których wytryska to, co nowe, twórcze, nieoczekiwane i nieplanowane. O taką otwartą i odważną wiarę prosimy w naszych synodalnych modlitwach, takiej wiary poszukujemy w dniach skupienia
i rekolekcjach. To jest najwłaściwsza droga spełnienia nadziei pokładanej w synodalnym trudzie. Trzeba nam stać się ludźmi Chrystusa, o których prosił Ojciec Święty Franciszek, trzeba stać się „uczniami – misjonarzami”, uczniami, którzy chcą i potrafią być świadkami Ewangelii.

Na tej synodalnej drodze budowania wspólnoty jest szczególne miejsce: Skrzatuskie Sanktuarium – centrum duchowe naszej diecezji. W Skrzatuszu spotykamy Maryję, która jest najlepszą nauczycielką życia wiernego Chrystusowi i oddanego wspólnocie uczniów Jezusa, żyjących w każdym czasie naszych ludzkich dziejów. To Ona zaufała Bogu i wypowiadając ufnym sercem „Amen”, pozwoliła Mu stać się
Emmanuelem – Bogiem z nami. Wiernie szła z Jezusem przez życie, aż do Krzyża, gdzie z największą miłością uczestniczyła w zbawieniu świata.

Naszym przodkom i nam dzisiaj, właśnie w Skrzatuszu, Maryja została podarowana w znaku Matki trzymającej Ciało Jezusa, z twarzą pełną ufnej nadziei w wypełnienie obietnicy Jego Zmartwychwstania.

W Skrzatuskim Sanktuarium wołamy do Niej, by uczestniczyła w leczeniu ran naszego często poranionego życia i umacniała nas w nadziei, której nie zgaszą trudy naszej codzienności. To właśnie tutaj nazywamy Ją Matką Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, a pielgrzymowanie do Niej jest gromadzeniem się diecezjalnego Kościoła, który ciągle zaczynając od nowa, po potknięciach, pobłądzeniach i grzechach, oczekuje w wieczernikowym Skrzatuszu z Nią na nowe światło i moc płynącą od Ducha Świętego.

Kochani Młodzi Przyjaciele! Sobota jest Wasza – to Wasz dzień – dzień Kościoła jutra i spełnienie tych tęsknot, które wyraziło trzystu młodych ludzi zaproszonych z całego świata wobec Ojca Świętego Franciszka w Watykanie. Powiedzieliście wtedy, że próbujecie znaleźć sens swego istnienia poprzez szukanie wspierających, podnoszących na duchu, autentycznych i dostępnych wspólnot, które będą Was wzmacniały. Takimi wspólnotami są młodzieżowe ruchy w Waszych parafiach. Największą natomiast wspólnotą będzie nasze Diecezjalne Spotkanie Młodych w dniu 15 września br., na które serdecznie Was zapraszam.

Siostry i Bracia, kochani Diecezjanie! Zapraszam Was do Skrzatusza na wspólną pielgrzymkę pod przewodnictwem Maryi, która nieustannie uczy nas żywej, ufnej wiary i miłości do swego Syna. Podczas tego spotkania będziemy również modlić się za naszą Ojczyznę – w setną rocznicę odzyskania Niepodległości. To właśnie w Skrzatuszu swoje modlitwy zanosili do Maryi nasi przodkowe, również wtedy, gdy Skrzatusz po I Wojnie Światowej znalazł się poza granicami Ojczyzny. Naszej modlitwie będzie przewodniczył
Abp Grzegorz Ryś z Łodzi wraz ze wszystkimi biskupami Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Zapraszam Was na uroczystości w niedzielę 16 września br. na godz. 9.30.

Siostry i Bracia, dziękuję za modlitwę, za Waszą obecność w Skrzatuszu, dziękuję również za ofiary złożone dzisiaj na tacę i za wszelką okazywaną przez Was pomoc.

Do zobaczenia w Skrzatuszu!

Wasz biskup
+ Edward Dajczak

[fancy_amp]

[fancy_header3 variation=”red”]Zobacz ogłoszenia z poprzednich tygodni»[/fancy_header3]