Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Organy będą wyremontowane!

DSC 4378 001

Organy będą wyremontowane!

Miasto da 400 tys. zł na remont naszych organów. Resztę musi sfinansować Parafia.

Już od dawna było wiadomo, że nasze zabytkowe organy są w kiepskim stanie i wymagają gruntownego remontu.

Na czym będzie polegał remont i konserwacja tłumaczy Pan Jan Drozdowicz, który ten remont prowadzi.

„Organy muszą zostać rozebrane do najmniejszego elementu. Rurek jest parę kilometrów, które trzeba przeczyścić, poprostować, do każdej z rurek są wentyle, różnego rodzaju mieszki. Tu jest prawie 2500 piszczałek. Każdy z elementów musi być gruntownie zrobiony. Wentyle które są mają skórę która była zakładana w 20 roku, to owcza skóra z 17, 18 roku. Po tym czasie kurz, wilgoć, wieloletnia praca spowodowała że te elementy są zużyte. Tu są tony kurzu.
Części drewniane muszą być najpierw zadane czymś co zatruje robaka, a później impregnowane. Nie możemy pozwolić aby pewne elementy uległy takiej destrukcji przy których trzeba by wymieniać wiatrownice. Tam są deski w których otwory są wiercone co centymetr, jeśli między nimi robak zacząłby przegryzać drewno to będzie powietrze od jednego do drugiego i tego już się nie naprawi.”

Całkowity koszt renowacji organów został oszacowany na 500 tys. zł. Parafia ze zbiórek i datków, dzięki życzliwości parafian i mieszkańców Piły zebrała już 56 tys. zł. Pozostaje jej uzbierać jeszcze 44 tys. zł.

Wszystkim, wspierającym serdecznie dziękujęmy!

.

Fot.: Sebastian Daukszewicz

©

&

Zobacz galerię zdjęć

  1. Stanisław Subczyński
    Stanisław Subczyński4 marca 2018

    Bardzo się cieszę, że ta muzyczna perła nareszcie zostanie wyremontowana. Są to jedyne koncertowe organy w północnej Wielkopolsce, kiedyś przyjeżdżali tu wybitni organiści z Polski i Świata, by nagrywać płyty z koncertami. Te koncerty zostały wstrzymane ze względu na pogarszający się stan instrumentu, który niedawno można było określić jako bardzo zły. Instrument utracił swoje ciepłe, romantyczne brzmienie, po remoncie jednak będzie można delektować się nim w pełnej krasie Potrzeba tylko dobrego organisty, który nie oszczędzałby instrumentu i nie „kaleczył” na nim

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»