Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Poświęcona naklejka zamiast kredy

1 IMG 9089

Poświęcona naklejka zamiast kredy

W tym roku, obok kredy, 6 stycznia święcić będziemy… naklejki na przezroczystej folii!

Podobny napis był przygotowany próbnie, w kilkudziesięciu egzemplarzach w zeszłym roku. Rozszedł się jak ciepłe bułeczki, więc w tym roku nakład został zwiększony do kilku tysięcy! Nowością są także dwie wersje kolorystyczne: czarna oraz biała.

— Tak zwana naklejka kolędowa ucieszy przede wszystkim posiadaczy drzwi, po których nie można pisać kredą, np. pomalowanych olejną farbą. Czarna naklejka jest dla tych, którzy mają jasne drzwi. Na prośbę parafian i nie tylko przygotowaliśmy również białą naklejkę, dla tych, co mają ciemne drzwi — mówi ks. Janusz Zdolski SDB.

Jak dostać naklejkę i ile kosztuje?

Ks. Janusz Zdolski prezentuje tegoroczną naklejkę kolędową CMB

Naklejki †CMB 2017 zostaną poświęcone razem z kredą, czyli na wszystkich mszach w uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzech Króli (6 stycznia). Dostępne będą za darmo. Przy nich wyłożony będzie koszyk, do którego będzie można złożyć dobrowolną ofiarę, pokrywającą koszty druku.

Co ciekawe, po naszą naklejkę kolędową zgłaszają się nie tylko osoby spoza parafii, ale także z całej Polski. Mamy przygotowane przesyłki do różnych zakątków naszego kraju — dodaje ks. Zdolski.

Każdy, kto chciałby naklejkę kolędową, a nie jest z Piły lub nie będzie mógł uczestniczyć we mszy 6 stycznia może napisać e-maila do parafii, podając swój adres oraz wariant kolorystyczny. Ks. Janusz przygotuje naklejkę i wyśle pocztą tradycyjną.

Dlaczego CMB?

Na naklejkach znalazł się zapis †CMB, a nie – jak w wielu domach się utarło K+M+B?

— Często zdarza się zapis K+M+B, oznaczający imiona „królów”. Jednakże dla katolika stosowniejszy byłby napis CMB i krzyż zamiast „plusów”. Oprócz łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (z łac. niech Chrystus błogosławi temu domowi), skrót ten związany jest także z trzema, pradawnymi wydarzeniami Epifanii: chrztem – Baptesimus, weselem w Kanie Galilejskiej – Matrimonium i z pokłonem mędrców – co oddano wyrazem Cogito, poznaję — wyjaśnia ks. Janusz Zdolski SDB.

Kredowy napis na drzwiach, bądź też przyklejenie naklejki jest wyrazem przyznania się do swojej wiary.

Zwyczaj pisania kredą znaków na drzwiach ma swoje korzenie w starotestamentowej Księdze Wyjścia. Tam mowa jest o przejściu przez Egipt Anioła Śmierci, który zabijał pierworodnych, omijając domy oznaczone krwią baranka. Chrześcijanie zaadoptowali ten zwyczaj, jako wyraz przyznania się do wiary w Chrystusa.

©

&

 1. Hosting
  Hosting12 maja 2017

  Naklejka przygotowana jest przede wszystkim dla posiadaczy drzwi, po ktorych nie mozna pisac kreda, np. pomalowanych olejna farba. Mniejszymi literami jest tez wyjasnienie, skad wzielo sie †CMB, a nie jak w wielu polskich domach – K+M+B.

 2. Grażyna Moczulska
  Grażyna Moczulska9 stycznia 2017

  Czytając komentarze to chyba ktoś nie zrozumiał idei tej naklejki. Mam w bloku białe drzwi zewnętrzne do mojego mieszkania. Od lat nie mogłam napisać na nich kredą. Teraz mogę przykleić naklejkę i tym samym przyznać się do Chrystusa. Bogu niech będą dzięki za ten pomysł! Brawo dla parafii! A jak komuś się nie podoba to niech dalej używa kredy, a nie wyzywa jak opętany

 3. Piotr Sałek
  Piotr Sałek7 stycznia 2017

  Nie za wcześnie na prima aprilis? Kto wymyślił ten koszmarny i głupi żart?

  • Święta Rodzina - salezjańska parafia w Pile
   Święta Rodzina - salezjańska parafia w Pile7 stycznia 2017

   Dlaczego to miałby być żart? Wiele osób z drzwiami, na których nie można pisać kredą chwali naklejki…

   • Tk
    Tk7 stycznia 2017

    No cóż. Każdego można z ambony nieźle omamić. A gdzie tradycja? A może z kredą coś nie tak a nie z drzwiami? Większość memów w necie aż kipi z waszego infantylnego pomysłu.

    • Grażyna Moczulska
     Grażyna Moczulska9 stycznia 2017

     Kreda to tradycja??? Jaka tradycja??? Pan Jezus kazał święcić tylko i wyłącznie kredę? Kościół zaczął ją święcić, gdy 100% drzwi było drewnianych i można było na nich pisać. Dziś nawet jak są drzwi drewniane to albo pomalowane, albo polakierowane. Taka kreda nie spełnia już swojej funkcji. Dobrze, że nasza parafia pomyślała o tym, że wiele osób chce napisać na swoich drzwiach KMB, a nie może ze względów technicznych. MI taka naklejka bardzo odpowiada. Jak komuś się nie podoba to nie musi. Przyznanie do CHrystusa jest dla pana infantylne? Bo co? Bo ktoś się śmieje? A niech się smieje!

     • Tk
      Tk15 stycznia 2017

      Szanowna Pani. Infantylizmem nazywam pogwałcenie wszelkich prawideł pogwałconych przez koscioł salezjańsko-katolicki. Proszę zerknąć w przepisy prawa kanonicznego. Pójście w nowoczesność i łatwiznę nie jest zbawienną kropelką kleju. Proszę o racjonalną wypowiedź popartą konkretnymi argumentami dot. tradydycji KK, oraz zawartą w Katechiźmie KK oraz w Prawie Kanonicznym. Pozdrawiam.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»