Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Roraty w mroku

Roraty W Pile

Roraty w mroku

To już czwarty rok, kiedy w naszej parafii roraty są tylko rano!

Z roku na rok jest coraz więcej ludzi. Na mszę świętą roratnią przychodzi spora grupa dzieci, ale też i dorosłych.

Nietypowa godzina – 6.50 – przewidziana jest dla uczniów, aby mogli zdążyć do szkoły na godz. 8.

Tegoroczne roraty przeżywane są w duchu objawień maryjnych w Fatimie. Na zakończenie Eucharystii jest losowanie – zwycięzca zabiera na jeden dzień figurkę Matki Bożej i modli się przed nią całą rodziną.

Roraty to określenie wyjątkowej mszy, która tradycyjnie rozpoczynać się powinna o wschodzie słońca. Odprawiana jest ku czci Najświętszej Maryi Panny, a jej nazwa pochodzi od łacińskich słów „rorate cæli desuper”, którymi roraty się rozpoczynają.

Ważnym elementem mszy roratnej jest świeca – często ozdobiona mirtem lub niebieską wstążką , umieszczana w pobliżu ołtarza – symbolizująca właśnie NMP.

Dawniej uczestniczący we mszy najczęściej przynosili ze sobą świece, obecnie coraz częściej są to lampiony. Jest to ważny element, bo światło w chrześcijaństwie ma silne symboliczne znaczenie. W tym przypadku jest to obecność czuwającej Maryi. Po roratach niesie się zapalone lampiony do domu, na świadectwo światła Chrystusa, będącego w naszym sercu.

Roraty w naszym kościele odbywają się od poniedziałku do soboty. Ostatnia msza roratnia będzie sprawowana 24 grudnia.

©

&

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»