Hiszpański barok ze Szwajcarami

Nocny koncert w kościele przyciągnął tłumy! Nie byłeś? Posłuchaj fragmentu.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Przed publicznością wystąpił zespół Jakaras z Wrocławia. Wśród słuchających pojawili się pielgrzymi ze Szwajcarii, w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

— Ten koncert to poznawanie sztuki z różnych kultur. Zespół zagrał muzykę, która nie jest zbyt często słuchana. Pochodzi ona z czasów baroku z XVII w. ze złotej Hiszpanii — mówi Stanisław Dąbek, dyrektor RCK w Pile.

Tematem koncertu był „Barok zuchwały” – szczególnie pasujący do neobarokowego stylu „Świętej Rodziny”.

— Cieszę się, że możemy występować w pięknej kościelnej przestrzeni, którą jednak nie jest łatwo opanować. Muzyka, którą gramy przynajmniej w części była pisana przez księży. To była muzyka popularna czasów barokowych. Zespół nazwaliśmy Jakaras, co z hiszpańskiego można przetłumaczyć jako taniec niesfornych młodzieńców, hałasujących na ulicach — prezentował prof. Piotr Zaleski, kierownik zespołu.

Zespół Jakaras powstał w 2009 roku. Tworzą go absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od września 2012 roku zespół podjął współpracę ze śpiewaczką pochodzącą z Meksyku – Julietą Gonzalez-Springer, specjalizującą się w wykonawstwie barokowym.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

[fancy_amp]

[button size=”large” link=”https://1drv.ms/f/s!Ao5qdGf-2gS61ijvXC9I_Jv-dbeX” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]