Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Salezjanie w habitach!

To był nasz primaaprilisowy żart! Zobaczy wyjaśnienie tutaj: KLIKNIJ»

Habit Salezjański Ks. Janusz Zdolski SDB

Salezjanie w habitach!

Decyzją wyższych przełożonych od dzisiaj salezjanie zrzucają sutanny, a zakładają habity!

1 kwietnia to dzień od kiedy salezjanie zaczną nosić habity. Data została wybrana nieprzypadkowo. 82 lata temu założyciel zgromadzenia, św. Jan Bosko został kanonizowany przez papieża Piusa XI.

Nowym strojem będzie brązowy habit, bardzo zbliżony do tego jaki noszą bracia mniejsi kapucyni. Ten zakon, podobnie jak salezjanie wywodzi się z Włoch. Nawiązanie do ubóstwa kapucynów to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, który mówił, że „chciałby Kościoła ubogiego dla ubogich”.

Zmiana nie dotyczy póki co wszystkich wspólnot zakonnych. Przełożony generalny wybrał kilkadziesiąt wspólnot na całym świecie, gdzie będzie „testowany” nowy strój.

Salezjanie w habitach pojawili się już we wspólnotach Turynu, Chicago, Tokio, Lyonu, a nawet odległej Republiki Demokratycznego Konga. Zaszczyt przypadł także wspólnocie Świętej Rodziny w Pile. Od rana nasi kapłani przymierzają nowe ubiory.

— Habit jest bardzo wygodny, nie będzie problemu z „przestawieniem” się z sutanny. Salezjanie będą się teraz wyróżniać — mówi ks. Janusz Zdolski, który od razu przywdział nowy ubiór, gdy tylko do drzwi plebanii zapukał kurier z przesyłką z Włoch.

Jak czytamy w okólniku przełożonego generalnego, jeśli nowy strój się przyjmie wśród współbraci to już wkrótce specjalnym dekretem zostanie zmieniony 62 artykuł Konstytucji Salezjańskich mówiący o tym, że ubiorem salezjanów jest strój duchowieństwa diecezjalnego, czyli sutanny.

Czytaj także: Nie będzie habitów. Sutanny zostają»

©

&

Ks. Janusz Zdolski salezjanin

&

Stało się! <3Nie przypuszczałem, że oto po ponad 30 latach bycia salezjaninem i prawie 25 latach kapłaństwa…

Opublikowany przez Janusz Zdolski Sdb na 1 kwietnia 2016

  1. Aleksandra Bańka
    Aleksandra Bańka2 kwietnia 2016

    Księże Januszu! bardzo mi się podoba zmiana na nowy strój. Myślę, że będzie wasze zgromadzenie wyróżniał spośród innych. Pozdrawiam serdecznie.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»