Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Pilecki świętym polskiego patriotyzmu [POSŁUCHAJ]

Tadeusz Płużański W Pile 1

Pilecki świętym polskiego patriotyzmu [POSŁUCHAJ]

O Witoldzie Pileckim i trwającej obecnie wojnie trzeciego pokolenia UB z trzecim pokoleniem AK opowiadał Tadeusz M. Płużański.

Spotkanie z publicystą zorganizowali Pilscy patrioci» oraz Klub Gazety Polskiej. Płużański przyjechał do Piły we wtorek, 12 kwietnia, aby promować swoją najnowszą książkę „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”.

— Rotmistrz Witold Pilecki był dowódcą mojego ojca Tadeusza L. Płużańskiego. Razem konspirowali, w tym samym więzieniu znosili tortury komunistycznych oprawców. Ojca wypuszczono po 9 latach (73 dni przesiedział w celi śmierci), do końca swoich dni nazywał dowódcę „świętym polskiego patriotyzmu”. Podpisuje się pod tymi słowami mojego taty. To chyba najlepiej oddaje osobę Pileckiego. Z jeden strony wielki polski patriota, który poświęcił się Ojczyźnie, a z drugiej wielki polski katolik, który poświęcił się Bogu — mówił publicysta.

Nie tylko postać wybitnego rotmistrza była tematem spotkania. Tadeusz Płużański wygłaszał także swoje opinie na bieżące sprawy polityki i kraju.

— Wojna w Polsce się jeszcze nie skończyła. Trwa tzw. wojna trzeciego pokolenia UB z trzecim pokoleniem AK. Na szczęście jest czas wielu zmian, widać to w dziedzinie historycznej. Jednakże jedna rzecz jest niezrealizowana. To napisanie nowej podstawy nauczania historii. Obecna jest wyrugowana z życiorysów polskich bohaterów — uważa Płużański.

Ponad dwugodzinnego wykładu publicysty wysłuchało ok. 60 osób. Poniżej publikujemy nagranie z całości spotkania:

©

&

Zobacz galerię zdjęć

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»