Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Tysięczny tłum za Wyklętym [FILMY, ZDJĘCIA, AUDIO]

Marsz Żołnierze Wyklęci Piła 2016

Tysięczny tłum za Wyklętym [FILMY, ZDJĘCIA, AUDIO]

Gościem specjalnym III Pilskiego Marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych był 96-letni kombatant Narodowych Sił Zbrojnych, Zbigniew Tuszewski.

Zanim jednak na ulice Piły wyruszył marsz pod wodzą żołnierza wyklętego, w naszym kościele odbyła się msza za Ojczyznę i tych, którzy polegli broniąc jej niepodległości przed komunistycznym najeźdźcą.

Eucharystia miała uroczystą oprawę. Na początku ceremonialne wprowadzony został sztandar Narodowych Sił Zbrojnych, a za nim sztandary różnych szkół, instytucji i stowarzyszeń. Wokół ołtarza pojawiły się też patriotyczne flagi m.in. z symbolami AK, NSZ i WiN-u.

Głównym celebransem mszy był nowy dziekan Piły, ks. Dariusz Jastrząb.

— W tak ważnej Eucharystii modlimy się za tych których przez lata w PRL-u i BIS-PRL-u nazywano wyklętymi, aby zmartwychwstawali w naszej świadomości tak, jak zmartwychwstaje w nas prawda o nich! Oby ich żertwa płonęła dla nas i przewodziła w tworzeniu nowej Polski dla Polaków mówił na wstępie nowy dziekan.

Homilię wygłosił główny koordynator IV Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych i sprawca całego zamieszania, czyli ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Przywołał on postaci wielkich synów Ojczyzny i Kościoła: Generała Nila, Rotmistrza Witolda Pileckiego, sanitariuszkę „Inkę” i innych, którzy w walce o wielką Polskę katolicką złożyli na ołtarzu swoje życie

— Jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń. Oto po 70 niemal latach powraca z dumą i honorem armia rycerzy naszej niepodległości. Pomimo tego, że wielu z nich zostało fizycznie unicestwionych, wymordowanych przez komunistycznych oprawców. Przetrwali lata znieważania, opluwania, dręczenia ich najbliższych. Lata programowego wykreślania ich z kart historii. Przetrwali, bo byli wierni odwiecznym wartościom, bo swoje życie poświęcili ojczyźnie i Bogu — mówił ks. Wąsowicz.

Kapłan zaznaczył, że nadszedł czas byśmy docenili prawdziwych bohaterów oraz abyśmy kontynuowali walkę o Polskę katolicką.

— To jest ten czas kiedy wobec współczesnych zagrożeń stajemy w szeregi sztafety pokoleń Polaków, dla których wiara i Ojczyzna są wartościami nadrzędnymi. Etos Żołnierzy Wyklętych to wielki testament dla naszego pokolenia. To nasi rycerze, którzy nigdy się nie poddali — zaznaczył dobitnie kapelan kibiców.

Posłuchaj całej homilii:

Zaraz po mszy na ulice Piły ruszył prawie 3 tysięczny tłum z całej Wielkopolski, głównie młodzieży. Na transparentach pojawiły się takie miejscowości jak Poznań, Gostyń, Złotów, Wągrowiec. Były też grupy młodych z Kaczor, Debrzna, Rzepczyna, Trzcianki, Krajenki, Budzynia.

Marsz poprowadził Andrzej Churski, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Poznania wraz z pocztem sztandarowym. Ramię w ramię z nimi maszerował na przedzie 96-letni Zbigniew Tuszewski, przedwojenny działacz harcerski, członek Grup Szkolnych ONR w Poznaniu, ostatni łącznik Stanisława Kasznicy komendanta NSZ.

Cieszę się, że jestem w Pile! To pewnie moje ostatnie lata, kiedy mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu. Gdy krzyczeli „Piła, Piła, narodowa siła” ja dodawałem jeszcze moje miasto – Poznań! Szczególnie cieszy mnie przywołanie moich bezpośrednich kolegów z NSZ-u! Dziękuję wam pilanie! skierował słowo do uczestników marszu pan Zbigniew Tuszewski.

Wśród innych okrzyków pojawiły się także m.in.: „cześć i chwała Bohaterom”, „precz z komuną”, „a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Armia Wyklęta – Piła o was pamięta”, „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”, „kto z ubecji ten nie skacze, hop, hop, hop”.

W połowie trasy, na skrzyżowaniu ul. Buczka i Okrzei przy rozbłysku rac odśpiewany został hymn państwowy.

Na finiszu pod muralem odbył się uroczysty apel poległych i zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych, zakończony salwą honorową.

Tuż przy muralu stali członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy prezentowali stroje tych, którzy walczyli niegdyś o wolność naszej Ojczyzny. Obok było też specjalne biało-czerwone serce, do którego uczestnicy wtykali goździki.

Na zakończenie odmówiono modlitwę, a wszyscy obecni kapłani pobłogosławili zgromadzonych.

&

Zobacz galerię zdjęć

&

&

III Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

III Pilski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych-

Posted by Expresstv on 29 luty 2016

&

&

Zobacz galerię zdjęć

&


&

Zobacz galerię zdjęć

&

  1. Tadeusz Muszyński
    Tadeusz Muszyński28 lutego 2016

    Gdyby WYKLĘCI nie dali się zabić to może Polacy byliby inni.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.