Zamiast kredy naklejka na drzwi

Koniec zmartwień podczas pisania kredą † CMB na jasnych i pomalowanych olejną farbą drzwiach. U nas można dostać… poświęconą naklejkę!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W uroczystość Objawienia Pańskiego święcimy w kościołach kredę, którą później na drzwiach domu piszemy skrót od słów Christus Mansionem Benedicat (z łac. niech Chrystus błogosławi temu domowi), czyli † CMB i bieżący rok.

— Często zdarza się zapis K+M+B, oznaczający imiona „królów”. Jednakże dla katolika stosowniejszy byłby napis CMB i krzyż zamiast „plusów”. Oprócz łacińskiego rozwinięcia, skrót ten związany jest także z trzema, pradawnymi wydarzeniami Epifanii: chrztem – Baptesimus, weselem w Kanie Galilejskiej – Matrimonium i z pokłonem mędrców – co oddano wyrazem Cogito, poznaję — wyjaśnia ks. Janusz Zdolski SDB.

Zwyczaj pisania kredą znaków na drzwiach ma swoje korzenie w starotestamentowej Księdze Wyjścia. Tam mowa jest o przejściu przez Egipt Anioła Śmierci, który zabijał pierworodnych, omijając domy oznaczone krwią baranka. Chrześcijanie zaadoptowali ten zwyczaj, jako wyraz przyznania się do wiary w Chrystusa.

— Dziś w blokach, wieżowcach oraz w nowych mieszkaniach są często białe albo pomalowane farbą olejną drzwi. Nie da się na nich pisać białą kredą. Dlatego przygotowaliśmy naklejki, którymi można oznaczyć swoje wejścia do mieszkań — mówi ks. Janusz.

Kapłan dodaje także, że samoprzylepne † CMB 2016 nie zastąpi tradycyjnego święcenia kredy.

Przezroczystą naklejkę można ją dostać jedynie w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Jest ich ograniczona i niewielka liczba. — Jeśli pomysł się przyjmie, w przyszłym roku zrobimy więcej — zapowiada ks. Zdolski.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]