Tak przeżyliśmy rok jubileuszu

Msze, jubileusze, rocznice, zjazdy, wykłady, wprowadzenia relikwii — wiele się działo podczas obchodów 100-lecia poświęcenia kościoła.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

6 grudnia mija dokładnie setna rocznica poświęcenia kościoła Świętej Rodziny.

— Sto lat temu zgromadzili się w naszym kościele ówcześni mieszkańcy Piły, aby poświęcić ten budynek na Dom Boży. Dziś nasze pokolenie modli się w tej świątyni, dziękując za stuletnią historię jej istnienia. To dziękczynienie miało miejsce od 6 grudnia 2014 r. do 6 grudnia 2015 r. — wyjaśnia ks. Zbigniew Hul, proboszcz parafii.

Jubileuszowy rok dobiegł już końca, dlatego czas na obiektywne podsumowanie wszystkich wydarzeń.

Jest ok! Wyszło nam!

Msza trydencka. Świętowanie jubileuszu zaczęliśmy od wyjątkowego wydarzenia. Oto po prawie 50 latach ponownie w naszym kościele zagościła przedsoborowa liturgia. Mszę w 99. rocznicę poświęcenia kościoła, inaugurującą rok obchodów, odprawił ks. Władysław Grochal SDB z Lądu. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Papieskie odpusty. Od 6 grudnia Penitencjaria Apostolska z polecenia papieża Franciszka zezwoliła na codzienne zyskiwanie odpustów zupełnych przez cały czas trwania jubileuszowego roku. To wielkie wyróżnienie i łaska dla parafii. Więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Komitet stulecia. Tuż przed rozpoczęciem jubileuszowego roku zawiązał się Honorowy Komitet Obchodów Stulecia. Świeccy pomagali księżom w dyskusjach nad przeprowadzanymi akcjami i wydarzeniami. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Dostaliśmy ornat. Pierwszy prezent jaki otrzymała parafia z racji 100-lecia to fioletowy ornat od sióstr z klauzurowego klasztoru karmelitanek bosych z Bornego Sulinowa. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Jubileuszowe kalendarze. Czytaj więcej» Każdy mógł mieć kalendarz z jubileuszowym kościołem w swoim domu! W grudniu rozprowadzaliśmy kalendarze ścienne, a składane za nie ofiary miały być przeznaczone na…

Nie jest ok nie wyszło nam

… jubileuszową tablicę stulecia. Pamiątkowa tablica nie powstała, ponieważ decyzją komitetu obchodów 100-lecia powstanie inna tablica, bardziej okazała i z racji 400-lecia parafii. Odsłonięcie planowane jest na 2019 r.

Jest ok! Wyszło nam!

Obrazki ze Świętą Rodziną. Aby każdy mógł zyskiwać odpust w naszym kościele, papież Franciszek nakazał modlić się za rodziny, broniących życia, mieszkańców Piły oraz powołania kapłańskie. Dlatego ułożyliśmy jubileuszową modlitwę, która znalazła się na obrazkach ze Świętą Rodziną. Modlitwa odmawiana była na zakończenie każdej mszy. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Cud w Boże Narodzenie. W Wigilię Bożego Narodzenia odbyła się w naszym kościele msza za przyczyną Świętej Rodziny o wybudzenie się Filipa Mejera, który od dwóch lat był w śpiączce. Następny dzień przyniósł cud – Filip obudził się. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Prezenty od anonimowego darczyńcy. W grudniu parafia otrzymała ewangeliarz, zdobiona okładka ze Świętą Rodziną, specjalny pulpit oraz lektorium (płótno, przykrywające pulpit). Te piękne prezenty ubogacają każdą, ważną liturgię. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Jedenaście nowych ornatów. Jedna z rodzin naszej parafii ofiarowała anonimowo aż jedenaście nowych białych ornatów, dla każdego księdza po jednym. Czytaj więcej»

Nie jest ok nie wyszło nam

Zmiana granic parafii. Wraz z początkiem stycznia 2015 r. zgodnie z dekretem biskupa diecezji koszlińsko-kołobrzeskiej tereny na os. Górnym zostały odłączone od naszej parafii i dołączone do parafii NMP Wspomożenia Wiernych. Więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Całun turyński. Przez cały Wielki Post była możliwość pomodlenia się przed kopią Całunu Turyńskiego. Od jubileuszowego roku zaczęła się nowa tradycja – oto Całun będzie towarzyszyć przez każdy Wielki Post. Czytaj więcej»

Nie jest ok nie wyszło nam

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Oprócz peregrynacji Całunu do naszej parafii miała także zawitać figurka św. Michała Archanioła. Niestety, nie udało nam się dotrzeć do osób, którzy są odpowiedzialni za jej peregrynację.

Jest ok! Wyszło nam!

Modlitewna studniówka. Pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca 100 rodzin z naszej parafii rozpoczęło modlitwę, trwającą 100 dni z racji 100-lecia poświęcenia kościoła. Bez tego duchowego wsparcia cały rok stulecia by nie wypalił! Więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Rodzinne spotkania. W jubileuszowym roku trwał też cykl interesujących wykładów pod hasłem „Rodzinne spotkania – W kręgu refleksji nad rodziną i wychowaniem”. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Relikwie św. Joanny Beretty Molli. W kwietniu powitaliśmy nową, świętą parafiankę. W kościele, który od 100 lat nosi wezwanie Świętej Rodziny, wielka patronka rodzin, wspomożycielka małżeństw i orędowniczka starających się o potomstwo, św. Joanna Beretta Mola, została przyjęta oklaskami. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Biblioteka Świętej Rodziny. To nowe miejsce dla pilskich moli książkowych. Od kwietnia przy parafii ruszyła „Biblioteka Świętej Rodziny”. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

70. rocznica pierwszej powojennej mszy. Jubileusz 100-lecia zbiegł się z 70 rocznicą pierwszej Eucharystii w Pile, odprawianej w naszym kościele przez kapucyna, o. Jerzego Rumaka. Na rocznicową mszę przyszli do nas z pielgrzymką parafianie św. Antoniego. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Dziękczynna pielgrzymka. W maju grupa 40 pielgrzymów z naszej parafii wyruszyła do Włoch, aby podziękować za 100-lecie naszego kościoła oraz uczcić 200. rocznicę urodzin św. Jana Bosko. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Jubileuszowy festyn. Aż dwa dni trwała zabawa podczas jubileuszowego festynu Świętej Rodziny. Zgromadził on jeszcze więcej osób niż w poprzednich latach. Było też sporo zabaw, gier, jedzenia i atrakcji. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Księga stulecia. Tuż przed główną mszą w czerwcu, zrobiliśmy specjalną, wielkąksięgę wpisów. Oprawiona w skórę księga ma na przodzie emblemat z naszym kościołem i wytłoczony napis „SALEZJANIE PIŁA”. Podzielona jest na dwie części: pierwsza połowa jest przeznaczona na rok 2015 i 100-lecie świątyni, a druga na rok 2019 i 400-lecie parafii. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Relikwiarium. Wreszcie w naszym kościele znalazło się godne miejsce na relikwie! Święci patronowie zamieszkali w kościele. Relikwiarium to prezent z okazji 100-lecia kościoła od artystów-plastyków z Rumi, państwa Barbary i Aleksandra Widyńskich. Czytaj więcej»

Nie jest ok nie wyszło nam

Kamera on-line w kościele. Nie udało się zamontować kamery, która by transmitowała przez internet to, co dzieje się wewnątrz kościoła. Nadal szukamy tańszego rozwiązania, niż zaproponowane przez jedną z firm. Może już wkrótce będziemy dostępni on-line?

Jest ok! Wyszło nam!

30-lecie Odnowy. Wspólnota „Nazaret” Odnowy w Duchu Świętym w 2015 r. świętowała swoje 30-lecie istnienia. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

GŁÓWNA MSZA 100-LECIA. W czerwcu przeżywaliśmy wraz z zaproszonymi gośćmi i kapłanami niegdyś tu pracującymi na placu kościoła centralne obchody 100-lecia. Do dziś w pamięci mamy płomienne kazanie naszego ordynariusza. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Błogosławieństwo od papieża. Kolejne wielkie wyróżnienie, płynące z samego Watykanu. Papież Franciszek zezwolił naszemu ordynariuszowi na udzielenie papieskiego błogosławieństwa podczas głównej mszy 100-lecia. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

List od przełożonego generalnego salezjanów. – Świętujecie 100-lecie poświęcenia kościoła, który ma szczególne miejsce na mapie salezjańskiej Polski — pisał do nas X następca księdza Bosko. Czytaj więcej»

Nie jest ok nie wyszło nam

Książka o kościele. Nie udało się wydać historycznej publikacji o kościele i parafii Świętej Rodziny w Pile. Takowa wyjdzie prawdopodobnie za cztery lata, na 400-lecie parafii.

Jest ok! Wyszło nam!

Relikwie bł. Augusta Czartoryskiego. W sierpniu nowym błogosławionym parafianinem został książę August Czartoryski, salezjanin, wielki Polak i patriota. Parafia otrzymała relikwie z Domu Generalnego w Rzymie. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Jubileusz Straży Honorowej NSPJ. Chociaż podczas przygotowań do lipcowego jubileuszu 50-lecia Straży Honorowej okazało się, że ta wspólnota jest starsza niż by się wydawało! Prawdopodobnie ma już 60 lat! Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Wielki zjazd ministrantów. Ponad setka byłych i obecnych ministrantów wzięła udział w jubileuszowym, dwudniowowym zjeździe. Były msze, spotkania no i wspomnienia dawnych lat. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Lampa wieczna. Ministranci ofiarowali naszej parafii nową lampę wieczną. Zawisła ona nad ołtarzem. Wygląd lampki współgra ze stylem wystroju kościoła. Dookoła niej znajdują się trzy srebrne anioły, trzymające na wstędze łaciński napis. Więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Tron pod monstrancję. Druga część prezentu od Liturgicznej Służby Ołtarza to mosiężny, pozłacany tron pod monstrancję. Dzięki niemu obecny w Najświętszym Sakramencie Chrystus ma nowy, barokowy, zdobiony aniołami i wysoki na 29 centymetrów tron godny Króla. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

40-lecie Współpracowników. Uroczysta msza z poświęceniem sztandaru była w centrum jubileuszowych obchodów Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, działających przy naszej parafii. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Relikwie bł. Alexandriny da Costa. Dokładnie w 60. rocznicę śmierci, bł. Alexandrina Da Costa została naszą parafianką i patronką Współpracowników. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Dyplomy dla róż różańcowych. Żywy Różaniec symbolicznie uczcił 100-lecie naszego kościoła. Od października każda z róż jest… dyplomowana! Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Jubileusze małżeństw. Aż 100 par małżeńskich wzięło udział w jubileuszowych obchodach rocznicy sakramentu małżeństwa: odnowili swoją przysięgę, a później świętowali przy weselnym torcie. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Pilska męczennica. We wrześniu dowiedzieliśmy się, że z naszym miastem związana jest Sługa Boża s. Ksaweria Rohwedder – męczennica, broniąca czystości, która zginęła na pilskim dworcu PKP. Możliwe, że już wkrótce będziemy mieli pierwszą pilską błogosławioną. We wrześniu minęła 70. rocznica jej śmierci. Więcej»

Nie jest ok nie wyszło nam

Drugi zamykany konfesjonał. Mimo, że w pracowni stolarskiej ruszyła budowa kolejnego wygłuszonego konfesjonału, nie udało się go skończyć w jubileuszowym roku. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Renowacja drzwi. Najpierw firma stolarska oczyściła z pozostałości farby nadkola nad skrzydłami drzwi, a później zostały one zabrane do warsztatu, gdzie przeszły generalny remont. Drzwiom w kościele przywrócony został dawny blask. Więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Poduszki na ławkach. 331 metrów bieżących materiału zostało zużyte, aby wyłożyć wszystkie ławki w kościele – począwszy od tych w prezbiterium, a skończywszy na tych w kaplicy adoracji. Wygodniej się siedzi w zimę! Więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Nowe okna. Dzięki ofiarności naszych wiernych udało się wymienić boczne okna w kościele. Teraz jest o wiele cieplej! Czytaj więcej» Czytaj więcej»

Nie jest ok nie wyszło nam

Przywrócenie koloru ławek. Planowane było zdarcie kremowej farby olejnej i przywrócenie pierwotnego, ciemnobrązowego koloru ławek. Niestety, pilniejszym remontem okazały się okna.

Jest ok! Wyszło nam!

Urodziny ks. Staszica uczczone tablicami. W dzień 260. rocznicy swojego chrztu, ks. Stanisław Staszic został upamiętniony pamiątkowymi tablicami w kościele. Jedna z nich to kopia tej, która znajdowała się w kościele śś. Janów, a druga mówi o okolicznościach osłonięcia czyli m.in. 100-leciu Świętej Rodziny. Więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Nowy relikwiarz. Sześcioletni Dominik wraz rodzicami ufundowali nowy relikwiarz dla swojego wielkiego patrona i wspomożyciela – św. Dominika Savio. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Zjazd chórzystów. Na wspomnienie św. Cecylii do naszego kościoła zjechali się byli i obecni chórzyści. Okazją był jubileusz 70-lecia istnienia chóru św. Cecylii, działającego przy naszej parafii. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Nowa wspólnota. Różom różańcowym rodziców za dzieci – najmłodszej wspólnocie naszej parafii – udało się zebrać aż 120 członków w trzy dni. Czytaj więcej»

Jest ok! Wyszło nam!

Po łacinie na zamknięcie obchodów. 6 grudnia 2015 r. msza współczesna, ale po łacinie, odprawiana przez inspektora pilskiej prowincji salezjanów, ks. Marka Chmielewskiego zwieńczyła i zakończyła obchody 100-lecia poświęcenia kościoła. Otworzyliśmy tym samym czteroletnie przygotowanie do 400-lecia istnienia parafii.

[fancy_amp]