Prezent na 260. urodziny!

Już w piątek odbędą się w naszym kościele obchody 260. rocznicy chrztu ks. Stanisława Staszica. Jubilat będzie miał wyjątkowy prezent!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

6 listopada minie dokładnie 260 lat od chrztu wybitnego pilanina, ks. Stanisława Staszica. Z tej racji zapraszamy na mszę o godz. 18., podczas której odsłonimy podwójną tablicę w kościele.

— Tablica jest wyjątkowa, ponieważ składa się z dwóch części. Pierwsza to kopia tablicy z kościoła śś. Janów, która wisiała w prezbiterium świątyni, a dziś jest w Muzeum Stanisława Staszica. Wokół niej będzie druga – mówiąca o okolicznościach odsłonięcia, 100-leciu kościoła Świętej Rodziny i 40. rocznicy wysadzenia murów kościoła nad Gwdą — wyjaśnia ks. Janusz Zdolski.

» O uroczystościach dla Radia Plus opowiada ks. Janusz:
[pullquote2 align=”right”]Tablica, która wisiała w kościele śś. Janów (na zdjęciu powyżej) została ufundowana w 1876 r. przez Wydział Przyrodniczy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Marmurową tablicę wmurowano za zgodą proboszcza Ludwiga Stocka. W kościele pw. świętych Janów, Stanisław Staszic został ochrzczony 6 listopada 1755 r.[/pullquote2]

Kapłan dodaje również, że miejsce gdzie znajdzie się epitafium nie jest przypadkowe. Zawiśnie ono naprzeciwko obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – wizerunku, który ocalał ze świątyni pw. świętych Janów Apostoła i Ewangelisty.

Podczas mszy krótko na temat postaci ks. Stanisława Staszica opowie Józef Olejniczak, dyrektor muzeum przy ul. Browarnej. Przygotowane zostały również pamiątkowe ulotki z projektem tablicy oraz życiorysem wybitnego syna ziemi pilskiej.

— Mam nadzieję, że liczna rzesza szkół i instytucji noszących zacne imię Staszica pojawi się ze swoimi sztandarami na urodzinowych obchodach — kończy ks. Janusz.

Czytaj także: Staszic ‐ hojny skąpiec i ksiądz, który nie był kapłanem» | Pozostałości po kościele śś. Janów»

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]