Po łacinie na zakończenie jubileuszowego roku 100-lecia

6 grudnia przypadnie setna rocznica poświęcenia naszego kościoła. Tego dnia zamkniemy jubileuszowy rok.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

— Rok stulecia otworzyliśmy 6 grudnia 2014 r. mszą trydencką, czyli w takim rycie w jakim modlili się wierni sto lat temu. Teraz chcemy zamknąć obchody mszą współczesną, ale nawiązując do historii. Dlatego będzie ona po łacinie — wyjaśnia ks. Janusz Zdolski.

Uroczysta msza odbędzie się dokładnie sto lat po poświęceniu „Świętej Rodziny”, czyli 6 grudnia 2015 r. o godz. 11.00. Odprawi ją inspektor pilskiej prowincji salezjanów, ks. Marek Chmielewski.

— Tak jak mówił ksiądz inspektor w czerwcu, nasz kościół jest sercem i centrum prowincji, która sięga północno-zachodniej Polski, ale również Szwecji, Rosji, aż po Gruzję. I tak jak w diecezji jest kościół katedralny, tak i tu w Pile jest salezjańska katedra — dodaje salezjanin.

» Czytaj także: Wielkie święto stulecia salezjańskiej katedry»

Na mszę przygotowane zostały foldery z tekstami stałymi po łacinie i tłumaczeniem na język polski.

Przez cały 6 grudnia w kościele będzie wyłożona po raz ostatni księga stulecia.

— Warto zostawić w niej ślad na kolejne 100 lat dla przyszłych pokoleń. Księga będzie wystawiona obok ołtarza Serca Pana Jezusa — informuje ks. Janusz.

Przypomina również, że najbliższy tydzień do 6 grudnia włącznie to ostatni czas, kiedy można zyskiwać w naszym kościele odpusty zupełne dla siebie lub dla zmarłych. Przywilej ten został ustanowiony tylko na czas jubileuszowego roku przez papieża Franciszka. Czytaj więcej»

[fancy_amp]

Budynek kościoła Świętej Rodziny rozpoczęto budować 8 maja 1912 r. Kirche zur Heiligen Familie został ukończony już w 1914 roku, chociaż uroczyste poświęcenie miało miejsce dopiero rok później, 6 grudnia 1915 r. To opóźnienie mogło być spowodowane śmiercią budowniczego kościoła oraz wybuchem I wojny światowej w lipcu 1914 r. Możliwe także, że przez rok wyposażano wnętrze kościoła.

[span style=”font-size:13px;color:grey”]©[/span]

[fancy_amp]

Wydarzenie na faceooku
12304122_942008849203008_1328231361990399369_o