Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Z kart kronik odc. 8: Boże Ciało z dawnych lat (lata: 1962, 1974, 1987 i 1995)

Dawne Boże Ciało Piła Procesja 1984 Rok Lata 80

Z kart kronik odc. 8: Boże Ciało z dawnych lat (lata: 1962, 1974, 1987 i 1995)

Komunistyczne władze nie miały odwagi by zakazać procesji w Boże Ciało. Usiłowali jednak maksymalnie utrudniać.

Przygotowanie procesji Bożego Ciała wiązało się z obszerną korespondencją między władzą państwową a Kościołem. W Pile, podobnie jak w innych miastach w Polsce, władza zezwalała na procesje. Nic dziwnego, skoro na te organizowane przez naszą parafię przychodziło od 15 do nawet 20 tysięcy osób!

Starano się jednak uprzykrzyć życie katolikom. W 1971 roku nie pozwolono zmienić trasy procesji, mimo że na ulicy, po której miała przejść procesja trwały prace.

— Staraliśmy się w związku z rozkopanymi ulicami Buczka i Sikorskiego, gdzie przeprowadza się remont wodociągów – o zmianę trasy procesji. Niestety zmiany takiej nie uzyskaliśmy, a tylko zabezpieczono, rozkopane ulice, tak że trzeba było apelować do wiernych o zachowanie maksimum ostrożności. Dzięki Bogu obyło się bez wypadku. Parafianie wykazali wiele subordynacji, zrozumienia, a nawet większej sympatii dla Kościoła — znajdujemy taki wpis w kronice pod datą 11 czerwca 1971 r.

Kronikarz pisze też, że uroczystość Bożego Ciała, a przede wszystkim tradycyjna procesja odbyła się poważnie, majestatycznie bez zakłóceń.

Tradycyjnie, podczas uroczystości kościelnych władze organizowały alternatywne formy spędzenia czasu. Wyjątkiem był rok 1972, co zostało skrzętnie odnotowane w kronice.

— Uroczystość Bożego Ciała przy pięknej słonecznej pogodzie zgromadziła przy kościele całą parafię. Nawet władze państwowe nie organizowały jak co roku jakichś wycieczek ażeby wywieźć z miasta dzieci starsze i młodzież. Mszę świętą na cmentarzu kościelnym przy ołtarzu polowym zgrabnie zbudowanym przez kleryków odprawił w asyście tychże kleryków ks. Jan Cybulski. On też wygłosił okolicznościowe kazanie w czasie sumy i na zakończenie procesji. Procesja z Najświętszym Sakramentem bardzo długa i okazała odbyła się na tradycyjnej trasie. Wzięło w niej udział do 15 000 parafian. Całość wypadła zgrabnie, okazale i bardzo podniośle — jest zanotowane pod datą 1 czerwca 1972 r.

Do 1988 roku w Pile odbywały się dwie procesje: nasza i ta na terenie parafii św. Antoniego. W 1988 r. po raz pierwszy odbyły się w naszym mieście 4 pochody w Boże Ciało.

— Z kościoła Wspomożycielki nie ma u nas żadnej delegacji, ani od nas na tamtej procesji nie zostaliśmy nawet powiadomieni o godz. procesji, a więc nastąpiło całkowite rozdzielenie. W udziale wiernych u nas nie było tego szczególnie widać — notuje kronikarz.

Dziś w Pile w Uroczystość Bożego Ciała organizowana jest jedna, główna procesja oraz siedem parafialnych. Miejska procesja od lat nie zmienia swojej trasy.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z kroniki z kilku dekat, obrazujących jak dawniej wyglądała Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

©

Aby powiększyć zdjęcie należy na nie kliknąć, a następnie na znaczek na zdjęciu w prawym górnym rogu: sprite

&

&

Zobacz poprzednie odcinki wakacyjnego cyklu „Z kart kronik”

  1. Rok: 1962 Mandat za Matkę Boską Częstochowską»
  2. Rok: 1974 Wyświęceni w Świętej Rodzinie»
  3. Rok: 1984 Morderstwo ks. Popiełuszki»
  4. Rok: 1978 Salezjanie budują kościół na os. Górnym»
  5. Rok: 1996 Tysięczne tłumy za Matką Boską Fatimską»
  6. Rok: 1998 Pierwszy powojenny krzyż w Pile»
  7. Rok: 1974 i 2015 Piła, jakiej już nie ma czyli dawne zdjęcia w zestawieniu z obecymi»

Na ostatni odcinek zapraszamy już za tydzień, w ostatnią, wakacyjną niedzielę!

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»