Na pamiątkę pierwszej, powojennej mszy

Pielgrzymka parafii św. Antoniego, bigos, smalec, wspólne zdjęcie, ale przede wszystkim msza — tak będą wyglądać obchody 70. rocznicy pierwszej powojennej Eucharystii w Pile.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

— W niedzielę, 6 maja [1945 r.] zebrało się u św. Rodziny pół kościoła narodu. Dziw, że w ruinach tyle żywych istot mieszka. Do mszy służyli oficerowie AK. Na wspomnienie w kazaniu moim Warszawy nie było nikogo, kto by nie płakał — tak opisuje tę mszę w swoich „Wspomnieniach Pilskich” celebrans, o. Jerzy Rumak OFMCap.

Na pamiątkę tego wydarzenia, 7 maja o godz. 18.00 w naszym kościele będziemy się modlić za ofiary II wojny światowej, mieszkańców Piły oraz z racji obchodzonego Roku Życia Konsekrowanego, o nowe powołania zakonne i kapłańskie.

Specjalnie na tę mszę z pielgrzymką przyjdą parafianie ze „świętego Antoniego”.

— Przyjmijmy ich serdecznie i gościnnie — prosi proboszcz naszej parafii. Dodaje też, że rocznicowa msza wpisuje się w obchody 100-lecia poświęcenia kościoła, a pielgrzymi będą mogli – jak codziennie – uzyskać w naszym kościele odpustu zupełnego».

Mszy przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi – podobnie jak 70 lat temu – ojciec kapucyn. Tym razem będzie to o. Tomasz Żak OFMCap, krakowski prowincjał ojców kapucynów.

Po Eucharystii na placu naszego kościoła odbędzie się wspólne świętowanie przy bigosie i smalcu. Jeśli pogoda pozwoli, zrobimy sobie również wielkie wspólne zdjęcie.

Każdy z uczestników otrzyma także pamiątkowy obrazek, przedstawiający zniszczony kościół Świętej Rodziny (z roku 1948), a z tyłu z fragmentem unikalnych „Wspomnień Pilskich” o. Jerzego Rumaka.

[fancy_amp]

plakat_msza_powojenna