ZACZYNAMY JUBILEUSZ STULECIA KOŚCIOŁA

Dziś obchodzimy rocznicę poświęcenia kościoła. Tym samym rozpoczynamy jubileuszowy rok 100-lecia kościoła Świętej Rodziny w Pile.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

6 grudnia 1915 roku ówcześni mieszkańcy Piły (a właściwie Schneidemühl) zebrali się w naszej świątyni, aby uroczyście poświęcić nowy, drugi, katolicki Dom Boży pod wezwaniem Heilige Familie.

— Jestem przekonany, że pilska gmina katolicka zadbała o to aby z okazji poświęcenia świątyni wydać ilustrowaną broszurę z dokładnym opisem okoliczności i przebiegu budowy kościoła. Niestety, na chwilę obecną nie odnaleziono żadnego egzemplarza takiej broszury — mówi Maciej Usurski, pilski historyk.

» Czytaj także: Budowa kościoła Świętej Rodziny + stare zdjęcia!»

Oto teraz nasze pokolenie jest świadkiem ważnej rocznicy w życiu kościoła. Wprawdzie sama parafia liczy sobie już ponad 550 lat, ale kościół, który użytkuje ma właśnie 100 lat!

Przed nami sporo wydarzeń liturgicznych, duchowych, rocznicowych i kulturalnych. Na bieżącą uzupełnianą listę wszystkich wydarzeń jubieluszowego roku znajdziecie na specjalnej stronie: www.100lat.pila.pl».

Wraz z naszym kościołem jubileusze będzie obchodzić kilka wspólnot, działających przy parafii: 30-lecie Wspólnoty „Nazaret” Odnowy w Duchu Świętym, 40-lecie Salezjanów Współpracowników w Pile, 70-lecie chóru św. Cecylii. W listopadzie 2015 r. przypada 260. rocznica chrztu ks. Stanisława Staszica, który przyjął ten sakrament w naszym dawnym parafialnym kościele, pw. NMP i śś. Janów.

Kulminacyjnym momentem 100-lecia będzie uroczysta msza na zewnątrz kościoła, z udziałem biskupów, zaproszonych gości, władz samorządowych, księży pracujących lub pochodzących z tej parafii, Niemców należących dawniej do Niezależnej Prałatury Pilskiej i wszystkich wiernych. Odbędzie się ona 28 czerwca 2015 r.

Jubileuszowy rok zamkniemy 6 grudnia 2015 r., czyli w dokładnie 100. rocznicę poświęcenia świątyni.