Jubileusz 100-lecia uroczyście zainaugurowany mszą trydencką

Na wyjątkowej mszy świętej trydenckiej kościół wypełnił się po brzegi! Ta msza uroczyście rozpoczęła rok 100-lecia poświęcenia kościoła Świętej Rodziny w Pile.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

Przedsoborowa Eucharystia odbyła się w sobotę wieczorem. Była ona nawiązaniem do czasów poświęcenia kościoła, kiedy to w naszej świątyni, wówczas nazywanej Kirche zur Heiligen Familie, odprawiano taką mszę, a wierni – dawni mieszkańcy Schneidemühl – prosili Boga w swoich intencjach.

— Po mszy wielu starszych ludzi mówiło, że przypomnieli sobie dawne lata, kiedy byli jeszcze młodzi i po łacinie modlili się w naszym kościele. Tak wielkie wrażenie wywarła na nich trydencka Eucharystia — mówi proboszcz, ks. Zbigniew Hul.

Z uroczystej inauguracji zadowolony jest także ks. Janusz Zdolski.

— Mimo, że kapłanem jestem prawie od ćwierćwiecza, to pierwszy raz uczestniczyłem we mszy w tym rycie. To było bardzo piękne doświadczenie! Cieszę się, że prawie cały kościół odpowiadał na wezwania kapłana — dzieli się przeżyciami kapłan.

Ksiądz Janusz przed mszą przedstawił intencję mszy oraz odczytał dekret penitencjarii apostolskiej o przyznaniu naszej parafii możliwości uzyskiwania odpustu zupełnego na jubileuszowy czas.

Ponieważ liturgia w nadzwyczajnym rycie rzymskim nie przewiduje żadnych dodatków, przed mszą proboszcz poświęcił „nowy-stary” ornat z wizerunkiem Świętej Rodziny. Pisaliśmy o nim tutaj». Po raz pierwszy użyty on będzie podczas odpustu parafialnego w święto Świętej Rodziny – 28 grudnia.

Najświętszą ofiarę Forma Extraordinaria w intencji o dar życia wiecznego dla budowniczych tej świątyni i wszystkich dawnych, zmarłych parafian i kapłanów tu pracujących, a dla żyjących o wszelkie potrzebne łaski, przede wszystkim umocnienia w wierze, aby nasza parafia wzrastała w Jezusie Chrystusie, odprawił ks. Władysław Grochal, salezjanin z Lądu n/Wartą.

Homilię z ambony wygłosił historyk z archiwum salezjańskiego ks. Jarosław Wąsowicz. Przybliżył kilka faktów historycznych z dziejów kościoła.

— Dziś chcemy przywołać z naszej pamięci wszystkie pokolenia mieszkańców naszego miasta, którzy spotykali się tu na modlitwie, a zwłaszcza budowniczego – ks. Adalberta Lenza. Kiedy wspominamy niezwykłe wydarzenie – poświęcenie kościoła – widzimy, że od tego czasu wszystko w tej świątyni stało się święte. I mury, które sto lat temu zostały skropione wodą święconą, i ambona, z której tyle razy płynęło Słowo Boże, i nasze ołtarze, gdzie zamieszkał sam Chrystus! — mówił ks. Wąsowicz.

Historyk nawiązał także to patrona świątyni, czyli Świętej Rodziny i w bardzo mocnych słowach przestrzegał przed zagrożeniami czyhającymi na rodziny.

— Na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu musimy odnowić nasze wspólnoty domowe. Nie od dziś wiadomo, że sytuacja Kościoła ściśle łączy się z kondycją rodziny. Osłabienie życia rodzinnego zawsze odbijało się na życiu wspólnoty wierzącej i narodu! Musimy upominać się o to, żeby nikt nie deptał praw rodziny! — głosił dosadnie z ambony.

Warto wspomnieć, że do mszy użyty został kielich sprzed stu lat, który był darem dla ks. Gramse – pierwszego prepozyta obu kościołów (śś. Janów i Świętej Rodziny) w Schneidemühl.

Na zakończenie mszy przy wyjściu ministranci rozdawali małe, słodkie prezenty: jubileuszowe krówki.

» Zobacz także: Specjalna strona jubileuszowa: www.100lat.pila.pl»

[button size=”large” align=”center” target=”blank” variation=”yellow” link=”http://1drv.ms/1ysfR8H”]ZOBACZ ZDJĘCIA[/button]