Wspominali byłego proboszcza ks. Styrnę [ZOBACZ VIDEO]

Mija już ponad 26 lat odkąd ks. Styrna opuścił naszą parafię. Jak pokazał kolejny wykład „Kościelnych dziejów Piły” pilanie bardzo dobrze go pamiętają.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Wykład o ks. Stanisławie Styrnie był wyjątkowy. Po raz pierwszy w cyklu „Kościelne dzieje Piły” zaprezentowana była sylwetka osoby żyjacej.

— Długo się zastanawiałem, czy podjąć ten temat — mówił ks. Jarosław Wąsowicz, prelegent i moderator całego cyklu. — Ale ks. Styrna wywarł stały wpływ na jakość duszpasterstwa w Pile, był związany z ważnymi momentami w historii Polski, a jego rola w pilskim wymiarze sprawiła, że był jedną z najważniejszych postaci w latach 80. XX w. w naszym mieście. Jest też jedynym księdzem-Honorowym Obywatelem Piły. Dlatego warto przywołać jego osobę — dodaje.

Ks. Wąsowicz dokonał syntezy tego, co udało się zrobić ks. Styrnie wraz z współpracownikami w Pile. Najpierw ogólnie zarysował biografię ks. Stanisława, jego dorobek naukowy, a później mówił o jego heroicznej postawie jako nieoficjalnego kapelana pilskiej „Solidarności”. Wykład zakończył się premierową prezentacją zdjęcia z akt Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Poznaniu, przedstawiającego mapę opozycyjną Piły i regionu, nakreśloną przez SB (o tym zdjęciu już wkrótce napiszemy na stronie parafii).

Po prelekcji pojawiło się sporo głosów, uzupełniających wystąpienie ks. Wąsowicza oraz opowiadających o osobistych spotkaniach z ks. Styrną.

Wykład o byłym proboszczu i dziekanie pilskim, Honorowym Obywatelu Piły, odbył się w środę, 5 listopada. Wysłuchało go ok. 80 osób. Ci, którzy nie mogli usłyszeć wykładu na żywo, poniżej mogą odtworzyć nagrania audio i wideo ze spotkania:[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1uYZ00M” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]