Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Słuchali o zakochanym księdzu, który założył sektę

Sekta Czerskiego Kościelne Dzieje Piły

Słuchali o zakochanym księdzu, który założył sektę

Bohaterem kolejnego wykładu z cyklu Kościelne Dzieje Piły był eks-ksiądz Jan Czerski – postać o tyle ciekawa, że jako kapłan katolicki wystąpił z Kościoła i założył własną sektę. To była jedna z niewielu sytuacji w dziejach Kościoła.

Wykład o ks. Czerskim wygłosił pilski historyk pracujący w Muzeum Okręgowym w Pile, Marek Fijałkowski. Do sali św. Jana Bosko przyszły tłumy! Mimo początkowych problemów technicznych, udało się wykład podeprzeć ciekawymi ilustracjami.

— Bohater dzisiejszego wieczoru, czyli ks. Czerski był katolickim księdzem, który z własnej woli zrzucił sutannę — tymi słowami rozpoczął wykład Fijałkowski.

Historyk przedstawił pokrótce początkową historię Czerskiego i jego rodziny: gdzie mieszkali, ile mieli majątku, jakie szkoły skończył.

— Miał sympatyczną aparycję. Był tzw. „do rany przyłóż”. Wzbudzał powszechną sympatię. Jego kariera jako kapłana w Kościele katolickim zapowiadała się bardzo dobrze. Najpierw był wikarym przy katedrze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu! Jednakże swoim postępowaniem zmusił swoich przełożonych do usunięcia go z urzędu. Powodem przeniesienia go były… dwie kobiety! — mówił Fijałkowski.

Wybranką serca księdza była Marianna Gutowska. Z jej powodu posługę kapłana w Pile sprawował tylko przez dwa miesiące.

— Proboszcz parafii śś. Janów nie chciał mieć takiego wikarego. Dlatego Czerski ze swoją kochanką przeniósł się do prywatnego mieszkania, wynajmowanego od żyda. Miał ciężką sytuacją życiową — kontynuował historyk.

W niedoli wspomogli go pilanie, którzy otaczali go sympatią, pastor ewangelicki jak i miejscowa loża masońska i żydzi. Od nich czerpał pieniądze. Nie za bardzo wiedział co ma ze sobą zrobić. Do Kościoła katolickiego wrócić nie chciał, bo to by oznaczało, że musiałby rozstać się z Gutowską.

— Ta sytuacja doprowadziła do tego, że w sierpniu 1844 r. dokonał aktu apostazji i już 19 października tego samego roku założył własną gminę religijną, namówiony przez mieszkańców Piły, którzy także odeszli z Kościoła.

Nowa wspólnota przyjęła nazwę: Chrześcijańsko-Katolicko-Apostolska Gmina Wyznaniowa. Jej struktura rozrosła się nawet poza granice Piły; istniała m.in. w Berlinie i Królewcu.

— Główne zasady gminy Czerskiego to odrzucenie autorytetu papieża, odrzucenie spowiedzi i języka łacińskiego w liturgii oraz – co wiadome dlaczego – odrzucenie celibatu. Do tego zakwestionował istnienie czyśćca, zasadności postów, kultu świętych — wyliczał historyk.

Dalej Marek Fijałkowski mówił o budowie kościoła (rozebrany w latach 50. XX wieku) oraz plebanii, którą rozebrano dopiero w 1994 roku. Temat świątyni wywołał ożywioną dyskusję po wykładzie.

Tradycyjnie zachęcamy do posłuchania całej prelekcji:


Zobacz galerię zdjęć

  1. Maciej Pyrek
    Maciej Pyrek12 maja 2018

    Nie widze linku do odsluchania, czy go nie ma, czy to jakis blad strony?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»