Tłumy młodzieży na spotkaniu historycznym z Żebrowskim

Sala św. Jana Bosko zapełniła się po brzeg (głównie młodzieżą) podczas spotkania z publicystą Leszkiem Żebrowskim.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

Historyk przyjechał do Piły w poniedziałek, 8 września. Wygłosił wykład na temat udziału Narodowych Sił Zbrojnych w powstaniu warszawskim. Dwugodzinnej prelekcji słuchały tłumy.

— Dobra frekwencja pokazuje po raz kolejny, że mieszkańcy naszego miasta oraz regionu interesują się historią Polski i takie spotkania są potrzebne — piszą Pilscy Patrioci na swoim Facebooku».

Żebrowski opowiadał o mało znanym wątku w powstaniu warszawskim, czyli o udziale żołnierzy Sił Zbrojnych w narodowym zrywie. Udział o tyle ciekawy, że jak wiemy na początku NSZ były przeciwne wybuchowi powstania, ale gdy już do niego doszło, ramię w ramię walczyli z żołnierzami Armii Krajowej.

— Wiele lat o udziale Narodowych Sił Zbrojnych w powstaniu w ogóle nie było mowy! Powstanie było niszczone, jeśli chodzi o naszą pamięć i tradycję historyczną. Wszystko co było z nim związane było zagrabione: komuniści przypisywali sobie wszystko, natomiast propagandowo tych ludzi zohydzali. Najgorsze było to, że dowódców powstania, najwybitniejszych oficerów Polski, po wojnie – w czasie sowieckiej okupacji – mordowano! Nie było ich na kartach historii i niestety, czasami ten stan trwa do dziś! — mówił publicysta na spotkaniu.

Całość wykładu można posłuchać poniżej.

— To był bardzo ciekawy wykład. Żeby wszyscy słuchali tak kazań — zażartował na końcu ks. Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kiboli.

Na zakończenie młodzi uczestnicy spotkania udali się pod mural Żołnierzy Wyklętych, gdzie zrobili sobie wspólne zdjęcie.


[button size=”large” align=”center” target=”blank” link=”http://1drv.ms/1oPANC8″]ZOBACZ ZDJĘCIA[/button]

Post użytkownika Pilscy Patrioci.