Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Tłumy młodzieży na spotkaniu historycznym z Żebrowskim

Leszek Żebrowski W Pile1

Tłumy młodzieży na spotkaniu historycznym z Żebrowskim

Sala św. Jana Bosko zapełniła się po brzeg (głównie młodzieżą) podczas spotkania z publicystą Leszkiem Żebrowskim.

Historyk przyjechał do Piły w poniedziałek, 8 września. Wygłosił wykład na temat udziału Narodowych Sił Zbrojnych w powstaniu warszawskim. Dwugodzinnej prelekcji słuchały tłumy.

— Dobra frekwencja pokazuje po raz kolejny, że mieszkańcy naszego miasta oraz regionu interesują się historią Polski i takie spotkania są potrzebne — piszą Pilscy Patrioci na swoim Facebooku».

Żebrowski opowiadał o mało znanym wątku w powstaniu warszawskim, czyli o udziale żołnierzy Sił Zbrojnych w narodowym zrywie. Udział o tyle ciekawy, że jak wiemy na początku NSZ były przeciwne wybuchowi powstania, ale gdy już do niego doszło, ramię w ramię walczyli z żołnierzami Armii Krajowej.

— Wiele lat o udziale Narodowych Sił Zbrojnych w powstaniu w ogóle nie było mowy! Powstanie było niszczone, jeśli chodzi o naszą pamięć i tradycję historyczną. Wszystko co było z nim związane było zagrabione: komuniści przypisywali sobie wszystko, natomiast propagandowo tych ludzi zohydzali. Najgorsze było to, że dowódców powstania, najwybitniejszych oficerów Polski, po wojnie – w czasie sowieckiej okupacji – mordowano! Nie było ich na kartach historii i niestety, czasami ten stan trwa do dziś! — mówił publicysta na spotkaniu.

Całość wykładu można posłuchać poniżej.

— To był bardzo ciekawy wykład. Żeby wszyscy słuchali tak kazań — zażartował na końcu ks. Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kiboli.

Na zakończenie młodzi uczestnicy spotkania udali się pod mural Żołnierzy Wyklętych, gdzie zrobili sobie wspólne zdjęcie.


ZOBACZ ZDJĘCIA

Post użytkownika Pilscy Patrioci.
 1. ICHS fan
  ICHS fan15 września 2014

  Że to dewiza to takie usprawiedliwienie, jak słynne zamawianie 5 piw.

 2. Tomasz Borysewicz
  Tomasz Borysewicz15 września 2014

  Ponieważ tak jak to było pod postem o I Pilskim Marszu o Żołnierzach Wyklętych» możliwe, że pojawią się głosy „prawdziwych katolików”, że dlaczego pojawiło się niechrześcijańskie hasło: „Śmierć Wrogom Ojczyzny” to chciałbym przypomnieć, że ten slogan to dewiza żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a takie naszywki (baner jest jego powiększoną kopią) nosił oddział Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”.
  Śmierć Wrogom Ojczyzny

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»