Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Tajemnice i ciekawostki odc. 3 ~ Ślub artystki i wnuka meksykańskiego mordercy katolików

Lub Androny Linartas I Meksukańskiego Księcia

Tajemnice i ciekawostki odc. 3 ~ Ślub artystki i wnuka meksykańskiego mordercy katolików

W trzecim odcinku tajemnic i ciekawostek kościoła wrócimy do lat 60., a dokładnie do 8 maja 1960 roku. Tego dnia w naszym kościele odbył się ślub Androny Linartas z meksykańskim księciem Alfredem Callesem.

Na ten ślub przybyło 10 tysięcy ludzi, czyli prawie 1/3 wszystkich mieszkańców ówczesnej Piły (według spisu powszechnego z 1960 r. nasze miasto liczyło ponad 33 tys. mieszkańców). Niewątpliwie ta uroczystość była w Pile tak wielkim wydarzeniem, jak zaślubiny księcia Wilhelma i Catherine Middleton na Wyspach Brytyjskich.

fotografie-ze-slubu (6)-001

— Pamiętam, że był to ślub bardzo piękny, nadzwyczajny, uroczysty, w godnej oprawie. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wypatrywali księcia z Meksyku. Cała okolica chciała go zobaczyć — mówi Danuta Górowska, córka fotografa Romana Zaranka. — Mój tata robił zdjęcia. Sama stałam na zewnątrz, a uroczystości oglądałam później na zdjęciach taty. Było takie mnóstwo ludzi, że na kilka godzin przed ślubem księża musieli zamknąć kościół — dodaje pani Danuta.

Wierni, a w większości ciekawscy gapie (którzy przybyli do Piły z takich miejscowości jak Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Gdańsk) tak szczelnie wypełnili świątynię, że połamali kilka ławek. — Zniszczony został także jeden z konfesjonałów. Ludzie wchodzili na niego, byleby tylko coś zobaczyć. To było wydarzenie roku! — wspomina córka fotografa.

Tego dnia była bardzo ładna pogoda, ciepło. Para zajeżdża pod świątynię czarnym chevroletem. Z kościoła co chwilę wynoszono zemdlałych uczestników zaślubin.

Przed ołtarzem, w wytwornej, długiej, białej sukni z ozdobnego brokatu i lekkim białym welonem stała Androna Linartas, uwielbiana przez Polaków w PRL-u urodziwa chórzystka zespołu „Śląsk”. Obok niej książę Alfredo Calles, wnuk prezydenta Meksyku. Jego ubiór wywoływał niemałe zaskoczenie.

fotografie-ze-slubu (3)-001

— Był ubrany w białą krótką marynarkę z fantazyjnie nakrapianą kokardą, w czarne obcisłe, naszywane cekinami spodnie, przepasane srebrnym pasem z efektownym coltem w kaburze oraz z olbrzymim czarnym sombrero w ręce. Takiej scenerii Piła jeszcze nie oglądała — notuje Teodor Śmiełowski z Expressu Poznańskiego.

Małżeństwo pobłogosławił ks. Janusz Popławski. Świadkami ślubu byli: kuzyn pana młodego Fernando Calles, ambasador meksykański z Pragi oraz Ryszard Linartas, 25-letni brat Androny, nauczyciel geografii w pilskiej Szkole Podstawowej nr 4. Prasa zauważa, że oprócz rodziny, na ślubie obecny był minister pełnomocny Meksyku w Polsce, dr Luis Gomez Luna oraz kilka kruczowłosych Meksykanek, żon ambasadorów i dyplomatów tego kraju.

fotografie-ze-slubu (4)-001

Po uroczystościach w kościele nowożeńcy, goście i tłum gapiów przeniósł się na ul. Kondratowicza 27, gdzie znajdował się dom rodzinny panny młodej. Z uśmiechem na twarzy Androna wyznaje: — Jestem bardzo szczęśliwa! Dziękuję za liczne listy, życzenia i telegramy; wszystkich serdecznie pozdrawiam. We wtorek wyjeżdżamy do Warszawy, a potem do Meksyku via Moskwę, Czechosłowację, NRF i Paryż. Na zimę zawsze jednak będziemy tu wracać — mówiła wówczas Linartas.

Warto także wspomnieć, że o mały włos do ślubu by nie doszło, ponieważ… rodzina Calles’ów była obłożona ekskomuniką! Na kościelny ślub musiał zgodzić się Watykan. A że w latach 60. Polska nie nawiązywała stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, starania prowadzone były przez ambasadę włoską.

Skąd spoczywająca na panu młodym ekskomunika? Otóż jego dziadek to dyktator Meksyku Plutarco Calles, zagorzały antyklerykał, który nie ukrywał, że chce zniszczyć Kościół katolicki. Mawiał, że „Kościół jest wyjątkową przyczyną wszystkich nieszczęść w Meksyku”. Na jego rozkaz likwidowano parafie. Z czasem zakazano nawet nowych święceń i używania konfesjonałów.

Decyzje dziadka Alfreda Callesa popychały wiernych do buntu. W sierpniu 1926 r. wybuchło powstanie tzw. Cristeros („żołnierzy Chrystusa”). Brali do ręki siekiery, maczety, nawet kije i walczyli o wiarę. Umierali z okrzykiem na ustach: „Viva Cristo Rey” („Niech żyje Chrystus Król”). Zbrojny konflikt zakończył się w 1929 r. Zginęło w nim ponad 90 tys. ludzi, w tym ok. 5 tys. kapłanów i sióstr zakonnych. 40 męczenników z tego okresu zostało beatyfikowanych, a 25 kanonizowanych. Tym wydarzeniom poświęcony jest dobrze znany w Polsce film „Cristiada”.

fotografie-ze-slubu (1)-001
fotografie-ze-slubu (5)-001
fotografie-ze-slubu (2)-001

Androna Linartas (zdjęcie z 2011 roku)

Androna Linartas (zdjęcie z 2011 roku)

Stare zdjęcia pochodzą z książki „Piła na fotografiach Romana Zaranka.
Panu Andrzejowi Zarankowi dziękuję za możliwość ich wykorzystania

 1. Helena Kitowicz
  Helena Kitowicz16 czerwca 2015

  Tak, to było wydarzenie.Sama oglądałam zdjęcia ślubne w gablocie u Pana Zaranka. Siostra Pani Androny, Brygida, śpiewała w Pilskim Domu Kultury,gzie w zespole grał (już nieżyjący mój brat) Andrzej LewkowicZz z Piły.Fama niosła, że spowiedż przedślubą Pan Młody,odbył w Skrzatuszu (tamtejszy proboszcz Ks. Cieplik znał J. hiszpański)

 2. Tomasz Borysewicz
  Tomasz Borysewicz20 lipca 2014

  OD AUTORA NA MARGINESIE:

  Podobno para nie była ze sobą długo. Według niepotwierdzonych informacji Androna Linartas była już rozwiedziona w 1968 roku, kiedy pełniła obowiązki hostessy dla polskiej reprezentacji podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1968 w Meksyku.

  Po ślubie państwo Calles żyli w Mexico City i mieli piątkę dzieci. Kilkakrotnie przyjeżdżali do Piły. Jedna z osób z którymi rozmawiałem pamięta, że Androna miała domek na Płotkach, a po ulicach Piły jeździła swoim chevroletem, wzbudzając niemałą sensację.

  Dziś Androna mieszka w Warszawie.

  • Stefan Krzysztofiak
   Stefan Krzysztofiak25 listopada 2014

   Pan Tomasz Borysewicz. Od kiedy Pani Androna mieszka w Warszawie jak wiem, że mieszka w Meksyku a tylko przyjeżdża czasami do Warszawy? Mam przyjaciela, który jest z nią w ścisłym kontakcie i mówił, że cały czas mieszka Pani Androna w Meksyku, więc skąd ta informacja, że mieszka w Warszawie? W Podkowie Leśnej mieszka jej siostra Brygida Linartas ale Androna? Nic podobnego. SK

   • Tomasz Borysewicz
    Tomasz Borysewicz25 listopada 2014

    Dziękuję za informację.

    Możliwe, że zostałem wprowadzony w błąd, dlatego ta informacja pojawiła się w komentarzu, bo nie potrafiłem jej w 100% procentach zweryfikować. Słowem-kluczem jest pierwszy wyraz w moim dopisku, czyli „Podobno”.

    Jeśli przez ten komentarz wprowadziłem kogoś w błąd, to przepraszam, nie miałem takiej intencji.

    A przyjacielowi można przekazać, aby pozdrowił panią Linartas, która – jak się okazało w trakcie i po napisaniu tego artykułu – jest ciągle w żywej pamięci parafian i pilan.

  • Krzysztof Maczynski
   Krzysztof Maczynski2 grudnia 2018

   1. W Polsce mieszka jej siostra Brygida, ktora przez kilka lat prowadziła zespól „Mazowsze”. Androna mieszka w Mexico City.
   2. Panstwo Calles w 1968 byli rzeczywiscie juz rozwiedzeni. Opowiedział mi to dawno temu syn doktora Moskwy (lekarza kadry bokserskiej), kolega ze studiow na Wydziale Ogrodnictwa SGGW.
   3. Moja zona jest z Paniami Linartas spowinowacona, jej matka chrzestna (siostra teściowej) byla jednym z zaproszonych gości weselnych.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»