Święto patronów miasta przeszło bez echa

Szukacie relacji ze święta patronów miasta Piły? Nie znajdziecie jej. Została ona skrzętnie przemilczana w pilskich mediach czy to w wydaniach papierowych czy w internecie. Jedynie Tętno Regionu wspomina o wydarzeniu…

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

24 czerwca po raz pierwszy w naszym mieście obchodziliśmy święto patronów Piły. Tego dnia przypadało liturgiczne wspomnienie narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Obchody rozpoczął wykład Romana Chwaliszewskiego pt. „W nurcie kultu i tradycji świętojańskiej”, który wygłosił podczas sesji Rady Miasta. Wieczorem w naszym kościele odbył się koncert Chóru Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Kulminacyjnym momentem była msza święta w intencji mieszkańców Piły, sprawowana przed bp Edwarda Dajczka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wraz z liczną obecnością duchowieństwa dekanatu pilskiego.

— Dziś jest wielki dzień dla naszego miasta. Pamiętam, jak z wielkim trudem staraliśmy się w Stolicy Apostolskiej, aby ci święci zostali patronami naszego miasta. Ten dekret o nadaniu Pile świętych patronów odczytany został 18 maja 2013 roku, podczas mszy św. z okazji 500-lecia Piły. Dziś wyrażamy wdzięczność wobec nieba za tych świętych. Swoimi myślami obejmujemy także nieistniejący kościół pw. śś. Janów, który był w naszym mieście w miejscu obecnego hotelu Gromada – mówi na początku Eucharystii ks. Stanisław Oracz, dziekan pilskiego dekanatu.

Po mszy biskup, kapłani, poczty sztandarowe, władze samorządowe i wierni przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie dziękowano za kanonizację papieża-Polaka. Uroczystości zakończył spektakl poetycki, który zaprezentowali uczniowie szkół salezjańskich.

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1mTSHSh” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]