Miliony pielgrzymów, a wśród nich nasi parafianie. Tak przeżyliśmy kanonizację dwóch papieży [FOTO]

Tego nie da się po prostu opisać: wielka radość, duma, łzy przeplatały się z niesamowitym ściskiem i bałaganem. Kanonizacja dwóch papieży to wydarzenie, które bardzo mocno odciska się w pamięci i przeżyciach. To było coś niesamowitego!

[one_half][fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Od zeszłej środy 47-osobowa grupa pątników z naszej parafii (i nie tylko: są przedstawiciele m.in. Rumi i Gdyni) jest na pielgrzymce we Włoszech. Wszyscy z utęsknieniem czekali na ten dzień – Niedzielę Miłosierdzia Bożego – kiedy to papież Franciszek uroczyście ogłosił świętymi dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.

— Aby być na placu św. Piotra wyjechaliśmy z hotelu już w sobotę o 22.00. Pod Rzymem byliśmy gdzieś około północy. Autokar został na obrzeżach Wiecznego Miasta, a my udaliśmy się do metra, które zawiozło nas prawie pod same mury Watykanu — relacjonuje ks. Janusz Zdolski, opiekun grupy.

Po dotarciu na Piazza del Risorgimento, pielgrzymi z naszej parafii spotkali grupę z parafii św. Stanisława Kostki.

[/one_half][one_half_last]

[/one_half_last]

Jednakże służby porządkowe kierowały wszystkich na początek Via della Conciliazione – ulicę prowadzącą wprost na Bazylikę św. Piotra. Od godziny 3.00 nad ranem zaczęło się powolne przesuwanie w głąb. Czasem powoli, a czasem w wielkim ścisku. Grupa mimowolnie się rozdzieliła.

— Mimo, że byliśmy tak wcześnie, nikomu nie udało się dojść na sam plac św. Piotra. Ogromna rzesza ludzi była tu już od kilku dni! Ludzie spali na ziemi — mówi ksiądz Janusz.

Chociaż oglądaliśmy kanonizację z telebimów na Via della Conciliazione to atmosfera tam panująca była nieziemska! Poświęcenie było warte swojej ceny.

— Klaskając, śpiewając i modląc się wraz z tłumem (istną wieżą Babel, chociaż najwięcej było biało-czerwonych flag) oraz z czterema papieżami: Franciszkiem, Benedyktem XVI, Janem Pawłem II i Janem XXIII, nieprzespana noc, zmęczenie odchodziło na daleki plan. W momencie ogłaszania świętych papieży popłakałam się — opowiada jedna z pątniczek.

Jak mówią sami pielgrzymi, żeby zrozumieć to, co się czuje podczas kanonizacji dwóch papieży, trzeba było po prostu być w Rzymie. Ogromna radość, wzruszenie i emocje są nie do opisania.

[button link=”http://1drv.ms/1k9Pka4″ size=”large” align=”center” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]