Kościelne Dzieje Piły o historii parafii św. Antoniego

Około siedemdziesięciu osób wysłuchało ponadgodzinnego wykładu pilskiego historyka – Romana Chwaliszewskiego – o parafii św. Antoniego.

Kolejny wykład z cyklu Kościelne Dzieje Piły odbył się w środę 2 kwietnia, wieczorem, w sali św. Jana Bosko. Prelegent przedstawił historię parafii świętego Antoniego w Pile z czasów gdy w naszym mieście były tylko dwie parafie – nasza salezjańska i oo. kapucynów.

Prelegent opowiadał o parafii w czterech blokach. Rozpoczął wykład od historii jak ojcowie kapucyni znaleźli się w Pile. Przypomniał także znakomitą postać – pierwszego proboszcza parafii św. Antoniego, kapłana, który odprawił pierwszą powojenną mszę w Pile (nota bene w naszym kościele) – o. Jerzego Rumaka. Między innymi na jego wspomnienia bazował Chwaliszewski.

Wykład podparty był wieloma ciekawostkami z życia parafii. Warto poniżej posłuchać nagrania dźwiękowego z tego wykładu.

Roman Chwaliszewski zakończył wykład znamiennym zdaniem, które było odpowiedzią na pytanie, jak układała się współpraca pomiędzy salezjanami, a kapucynami:

— Rzeka ich dzieliła. Naturalna przeszkoda, która łączy dwa brzegi, a pomiędzy nimi nurt rzeki. I w Pile salezjanie z kapucynami wspólnie spotykali się w nurcie „rzeki” Kościoła katolickiego, mimo że „obsługiwali” dwa inne brzegi miasta. Jest dobrze, było dobrze, a będzie jeszcze lepiej — mówił historyk.

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1oGNNPr” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]
[titled_box title=”Kościelne Dzieje Piły”]

Plan kolejnych wykładów z cyklu Kościelne Dzieje Piły:

KoscielneDziejePily-page-001 - Kopia

  • 6 maja 2014 (wtorek) – ks. Tadeusz Ceynowa (Uniwersytet Szczeciński, Katedra Historii Kościoła Wydział Teologiczny) – „Materiały do kościelnych dziejów Piły w zasobie Archiwum Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej
  • 10 czerwca 2014 (wtorek) – Dorota Fechner (Liceum Salezjańskie w Pile) – „Rozwój szkolnictwa salezjańskiego w Pile”
  • 24 czerwca 2014 (wtorek) – Zakończenie cyklu, dyskusja panelowa z udziałem dotychczasowych prelegentów „Kościelne dzieje Piły – postulaty badawcze”

KoscielneDziejePily-page-002[/titled_box]