Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Ks. Bolesław Domański – kapłan spod znaku Rodła

Ks. Bolesław Domański Piła Znak Rodła Związek Polaków W Niemczech

Ks. Bolesław Domański – kapłan spod znaku Rodła

W Wielkanocny Poniedziałek minęła 75. rocznica śmierci wielkiego Polaka, niezłomnego kapłana, Prezesa Związku Polaków w Niemczech w latach 30. XX wieku.

Plac i pomnik ks. Domańskiego Piła

Na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, bo 21 kwietnia 1939 roku w Berlinie zmarł ks. dr Bolesław Domański – postać bardzo zasłużona w naszym regionie. W Pile ma nawet swój plac i pamiątkowy głaz z tablicą (na zdjęciu obok).

O pamięć o niedoścignionym wzorze patriotyzmu Polaka, który kochał Boga i Ojczyznę, apeluje m.in. Józef Młynarczyk, były Prezes Związku Polaków w Niemczech w Hamburgu.

— Pamiętajmy o patronie polskiej spółdzielczości tamtego okresu (Związek Spółdzielni Polskich w Niemczech) i organizatorze Kongresu Berlińskiego z 6 marca 1938 r. podczas którego ogłoszono Prawdy Polaków spod Znaku Rodła. Pamiętajmy o pasterzu ludu polskiego w Niemczech dla którego polskość była istotą duszy Polaka. Ks. Bolesław Domański jest i będzie w naszych sercach i wdzięcznej pamięci — mówi Młynarczyk.

Ks. dr Bolesław Domański urodził 14 stycznia 1872 w Przytarni koło Chojnic. Był wielkim kapłanem, obrońcą polskości, wybitnym działaczem społecznym i politykiem, długoletnim przywódcą Związku Polaków w Niemczech, określanym wielkopolskim zwyczajem Patronem tego związku. Obok ks. Stanisława Staszica to najwybitniejsza postać Krajny.

Początkowo pracował w Collegium Marianum i Seminarium Duchownym w Pelplinie. W 1902 roku zrezygnował z pracy profesorskiej i powrócił do duszpasterstwa. Był najpierw administratorem parafii w Złotowie, a począwszy od 1903 roku objął probostwo w Zakrzewie. Przede wszystkim uczył ludzi wiary katolickiej, języka polskiego, sztuki życia godnego według prawd wiary, solidarności na co dzień.

Wprowadzał w czyn idee pracy organicznej, popierał wysiłki wspierające gospodarkę, kulturę Polaków. W 1906 r. przyjął funkcję prezesa Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Złotowie, stworzył Bank Ludowy w Zakrzewie oraz popierał strajk szkolny dzieci w latach 1906-1907. Jego postawa rodziła represje ze strony Prusaków. Wielokrotnie stawał przed sądem.

W 1918 i 1920 r. bezskutecznie zabiegał o przyłączenie do Polski Ziemi Złotowskiej wraz z całym Pomorzem. Przeciwstawiał się exodusowi Polaków do II Rzeczpospolitej. Tego typu postępowanie podnosił do rangi zdrady narodowej. Wierny swoim zasadom pozostał w Zakrzewie. Mówił, że będzie się modlił i bronił tej ziemi, tak długo, aż połączy się z Polską.

Podczas kongresu ks. Domański, przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”:

 1. „Jesteśmy Polakami”
 2. „Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”
 3. „Polak Polakowi Bratem!”
 4. „Co dzień Polak Narodowi służy”
 5. „Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!

Więcej informacji i zdjęć o ks. Bolesławie Domańskim na portalu 77400.pl (kliknij). Polecamy!

 1. normalny Polak
  normalny Polak7 czerwca 2014

  Prezes Mlynarczyk (Kaszub z Koscierzyny) apeluje o pamiec o swoim wybitnym poprzedniku s.p. prezesie Patronie ks. dr Boleslawie Domanskim (Kaszubie z Przytarni), mowiac miedzy innymi -„Pamietajmy o pasterzu ludu Polskiego w Niemczech, dla ktorego polskosc byla istota duszy Polaka. Dla innego Kaszuby z Gdanska, premiera rzadu polskiego, „polskosc to nienormalnosc”. Czy mozna sie dziwic tak wielkiej rozbieznosci w ocenie tak prostej sprawy?! Marysia Sokolowska z Gorzowa (nie bedaca Kaszubka) podsumowala bezstronnie tamtejsza wypowiedz pana premiera. „Poprawni politycznie” wyzywaja sie na Marysi…., to jest nienormalnosc!!!

 2. Jasiek
  Jasiek1 maja 2014

  Bylby to najlepszy przywodca Polakow w III Rzeczpospolitej, na czasy postpeerelowskie, po upadku tego systemu. Mielibysmy rowniez Polske w Unii, ale nie na warunkach wasala, mielibysmy dekomunizacje i lustracje, wlasna autonomie w ramach Unii, nie dalby Polski rozkrasc, jak to zrobiono. Dlatego chce sie go wymazac z pamieci i swiadomosci Polakow. Ze ktos sie z tym nie zgadza i nam Go przypomina, to wie co robi i rozumie o czym mowi. Chwala Kaszubom. tym dwom Kaszubom! Mamy i innego Kaszuba, ktorego mozemy sie wstydzic, Piskorski otworzy Polakom oczy, lepiej pozniej, jak nigdy!

 3. Jan Greinski
  Jan Greinski23 kwietnia 2014

  DOBRZE ZE SIE O PAMIEC O NIM UPOMINA, BO DR. DOMANSKI BYLY PREZES ZWIAZKU POLAKOW W NIEMCZECH NALEZY DO PANTEONU NAJWYBITNIEJSZYCH POLAKOW. CHWALA I CZESC JEGO PAMIECI !

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»