Parkanowa droga krzyżowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Przed nami trzecia droga krzyżowa wokół kościoła. Dopiero trzecia, choć stacje drogi krzyżowej na parkanie przed kościołem wiszą już od siedemnastu lat.

Droga krzyżowa w ogrodzeniu przed kościołem Świętej Rodziny w Pile archiwalne zdjęcia (2)

Aż pięć lat czekały nisze w ogrodzeniu kościoła na wypełnienie nimi figurami pasyjnymi. Ogrodzenie powstało pod koniec 1993 roku za księdza proboszcza Lecha Kasperowicza. Dopiero 1997 roku, dzięki staraniom proboszcza ks. Stanisława Skopiaka w niszach znalazła się droga krzyżowa.

Poświęcenia figur drogi krzyżowej, umiejscowionych w ogrodzeniu kościoła dokonał pilski inspektor salezjanów, ks. Władysław Kołyszko. Oprócz tego ks. Kołyszko poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej (dziś stoi ona obok ołtarza Serca Jezusowego, z lewej strony kościoła), ołtarz polowy oraz świeżo malowaną elewację naszej świątyni.

Uroczystość odbyła się 12 października 1997 roku, w przededniu 80. rocznicy objawienia się Matki Bożej Fatimskiej.

Poświecenie figury MB Fatimskiej w Pile

— O godzinie 20.00 odbyło się czuwanie modlitewne oraz procesja Fatimska z Figurą Matki Bożej Fatimskiej w koło Kościoła. Procesja z lampionami i świecami. (…) Katiras rozprowadza również znicze przed Kościołem, dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na biednych — zanotował kronikarz przy dacie 12.10.1997 r. (pisownia oryginalna).

Droga krzyżowa, jak i figura MB Fatimskiej i ołtarz polowy powstały dzięki inicjatywie ówczesnego proboszcza parafii, ks. Stanisława Skopiaka. Warto zaznaczyć, że ofiary na ten cel zbierały zelatorki Żywego Różańca.

Droga krzyżowa w ogrodzeniu przed kościołem Świętej Rodziny w Pile archiwalne zdjęcia (4)

Figury drogi krzyżowej na parkanie często padają ofiarami aktów wandalizmu i profanacji. Wcześniej, przed zabezpieczeniem szybą, najczęściej niszczona była stacja XII – Śmierć Jezusa na krzyżu. Trzy lata temu oberwało się także stacji I, IV oraz V.

» Czytaj także: Akty wandalizmu na terenie parafii→

Pierwsze nabożeństwo drogi krzyżowej wokół naszego kościoła odbyło się w 2012 roku. Wtedy to poświęciliśmy dwie zniszczone stacje. — Zobaczymy, jak ten pomysł się przyjmie i może będziemy go powielać w przyszłych latach — odnotowaliśmy w kronice sprzed dwóch lat.

» Czytaj także: Pierwszy raz przeszliśmy wokół kościoła→

Jak widać, nabożeństwo „przyjęło się” i zapraszamy już jutro na kolejną, III już drogę krzyżową wokół kościoła.

[colored_box bgColor=”#f20540″ textColor=”#000000″]

III droga krzyżowa wokół kościoła

piątek, 21 marca 2014 r. godzina 17.15

Gromadzimy się pod wyjściem z zakrystii ministranckiej. Prosimy przynieść ze sobą znicze.

[/colored_box]

Droga krzyżowa w ogrodzeniu przed kościołem Świętej Rodziny w Pile archiwalne zdjęcia (5)Droga krzyżowa w ogrodzeniu przed kościołem Świętej Rodziny w Pile archiwalne zdjęcia (6)