Tłumy na niechcianym filmie

Niemalże 200 osób zobaczyło po raz ostatni kontrowersyjny film „Historia Roja”. Pokazy w Pile i Złotowie – decyzją reżysera – były ostatnimi w kraju.

Projekcja ponad dwu i półgodzinnego filmu, odbyła się w środę, w dawnym kinie „Iskra” w ramach II Pilskich Dni Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Przed startem, jedna z producentek odczytała apel reżysera do widzów. Jerzy Zalewski wyjaśnia w nim powody zaprzestania wyświetlania filmu.

– Pierwszej wersji montażowej filmu nie zaakceptowała TVP, zresztą do dziś nie zaakceptowała żadnej wersji. Pretekst – długość filmu (w funkcjonującej od 1,5 roku wersji film jest dłuższy o 14 minut od szacunkowego zapisu w umowie). Właściwy powód – cenzura zastosowana wobec przesłania filmu i Żołnierzy Wyklętych przez ludzi kreujących media publiczne przez ostatnich 25 lat i dłużej – czytamy w oświadczeniu.

„Historia Roja” jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem poświęconym Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Film opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza – żołnierza NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonym pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który projekt filmu obdarzył jednym ze swoich ostatnich patronatów.

Autorzy filmu spotykali się z ogromnymi trudnościami i robią, co mogą, ale bez pieniędzy wycofanych z budżetu filmu nie będą mogli dokończyć ostatecznego montażu, ani kosztownego procesu „postprodukcji”. Bez tych ostatnich faz produkcji film nie spełnia wymogów technicznych potrzebnych do przedstawienia go szerszej widowni.

Dotychczasowi sponsorzy z Telewizją Polską na czele wycofali się z części swoich własnych decyzji o udzieleniu finansowania dla „Historii Roja”– w ten sposób załamał się ustanowiony jesienią 2009 roku – wynoszący 10 milionów złotych budżet filmu. Dotychczasowi sponsorzy postanowili nie tylko zawiesić należne na rzecz filmu wpłaty – ale także zażądali zwrotu części pieniędzy włożonych już w realizację „Historii Roja”.

Posłuchaj oświadczenia reżysera, wygłoszonego przed projekcją filmu:


[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1cftHqi” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]