Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Koniec z imionami ”z bierzmowania”

Bierzmowanie W Parafii Pw. Świetej Rodziny W Pile

Koniec z imionami ”z bierzmowania”

Decyzją biskupa Edwarda Dajczaka kandydat do sakramentu bierzmowania nie będzie wybierał sobie imienia świętego patrona, tylko zachowywał to, które dostał na chrzcie.

Biskup ogłaszając tę decyzję, powołuje się na zalecenia II Polskiego Synodu Plenarnego. W dokumentach posynodalnych, w rozdziale „Liturgia Kościoła po Soborze Watykańskim II” w punkcie 113 czytamy: „Kandydat do bierzmowania powinien zachować imię chrzcielne. Jeśli jednak nie ma on świętego patrona chrztu, może wybrać sobie imię świętego, który będzie dla niego wzorem dojrzałości życia chrześcijańskiego.” Biskupi motywują swoją decyzję chęcią mocniejszego zaznaczenia związku między sakramentem chrztu, a dojrzałości chrześcijańskiej.

W związku z tym, bierzmowanie w 2014 roku będzie pierwszym bez dodatkowych, często trzecich lub drugich imion, tzw. „z bierzmowania”. Wyjątkiem są osoby, które noszą imiona niemające świętego odpowiednika jak np. Vanessa.

Dodatkowo biskup zarządza, aby świadkiem bierzmowania, w miarę możliwości, był ktoś z chrzestnych przyjmującego sakrament. „W ten sposób jaśniej zaznacza się związek między chrztem a bierzmowaniem. Nie wyklucza się jednak wyboru osobnych świadków, zwłaszcza jeśli byliby to rodzice” – piszą biskupi w dokumentach II Synodu Plenarnego.

Więcej informacji dla kandydatów do bierzmowania w dziale „Dla bierzmowanych” →

 1. Ola
  Ola1 marca 2014

  Rok temu przyjmowałam sakrament bierzmowania i na własne oczy zobaczyłam jak moi rówieśnicy wybierali imiona – nie patrzyli na świętego – życiorys, czyim jest patronem – dla nich ważne było „cool-owe” (pol. fajne) imię, żeby można było się pochwalić, że mają trzecie imię. Zresztą oni przyjmowali ten przepiękny sakrament po to, aby mogli zostać rodzicami chrzestnymi, wziąć ślub kościelny – a nie widzieli w tym Bożego daru, że Bóg nas obdarza bardzo obficie Duchem Świętym! Sądzę, że jednak decyzja biskupa nie jest bezpodstawna.

 2. jonasz
  jonasz28 lutego 2014

  a ja powiem inaczej dobrze ale i nie dobrze zrobił biskup Dajczak dlaczego dobrze bo często nie znamy swoich świętych imieniny no fajnie zawsze jakaś imprezka coś ale o kontemplacji o swoim świętym zapominamy a dlaczego źle bo wielu młodych chlałoby wybrać imię patrona swoich bliskich zmarłych tak jak ja to zrobiłem a nie będzie im to dane bo dekret mówi jednoznacznie tylko imiona nie święte

 3. Marian
  Marian24 lutego 2014

  Witam serdecznie, jestem młodym małżonkiem z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Spodziewamy się dziecka i chcieliśmy mu nadać jakieś święte imię, ale po decyzji księdza biskupa zmieniliśmy zdanie. Chcemy by nasza pociecha miała więcej frajdy przy bierzmowaniu i mogła wybrać sobie imię tak jak jego mama i tata.

  • Jasiu Dyzma
   Jasiu Dyzma25 lutego 2014

   Młody Marianie – czyli co do bierzmowania dziecko nie będzie miało swojego świętego Patrona? Boję się, że przy Pana takiej postawie dziecko nie będzie miało „frajdy” nie tylko z wybrania imienia, ale i z bierzmowania…

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»