Czy Chrystus jest protestantem czy katolikiem?

„Czy Chrystus jest podzielony?” – na to pytanie, zaczerpnięte z Pisma Świętego próbowali odpowiedzieć chrześcijanie różnych wyznań zgromadzeni na nabożeństwie ekumenicznym w kościele ewangelicko-augsburskim w Pile.

– Cieszę się, że jesteśmy tutaj, aby jednym głosem chwalić Boga – mówił na początku nabożeństwa gospodarz miejsca, proboszcz parafii luterańskiej, ks. kpt. Tomasz Wola.

[one_half]

W kościele św. Jana zgromadziło się ok. 70 osób. Do wspólnej modlitwy stanęli wierni różnych denominacji chrześcijańskich, wraz ze swoimi pasterzami.

Nabożeństwo poprowadzili duchowni: (na zdjęciu obok od lewej) o. Marek Skwarło OFMCap – proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Antoniego, ks. Zbigniew Hul SDB – proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Świętej Rodziny, JE biskup (superintendent) Sławomir Rodaszyński z kościoła ewangelicko-metodystycznego z Chodzieży, pastor Aleksander Matwiejczuk z kościoła zielonoświątkowego w Pile oraz wyżej wymieniony gospodarz miejsca, ks. kpt. Tomasz Wola.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego śpiewania kolęd. Podczas nabożeństwa swój pierwszy występ miał chór ekumeniczny z parafii ewangelickiej.

[/one_half] [one_half_last]

[/one_half_last]

Po odczytaniu Ewangelii głos zabrał proboszcz naszej parafii, wygłaszając ekumeniczną homilię.

– To jest właśnie piękno chrześcijaństwa, którym powinniśmy się szczycić: mamy Boga, który jest taki sam wczoraj, dziś i na zawsze! On nie idzie za modą, za ideologiami. Ten Bóg nieustannie jest pośród nas. Nawet teraz. Powinniśmy zatem wlać w społeczność pilską Dobrą Nowinę – mówił ks. Hul.

– Patrząc na historię Kościoła chrześcijańskiego to widzimy, że gdzieś żeśmy się rozeszli. Ale tak naprawdę Chrystus jest ciągle ten sam – dodał proboszcz.

Przyrównał on także trzy główne nurty chrześcijaństwa: katolicyzm, prawosławie i protestantyzm do obrazu Trójcy Świętej z ikony Rublowa».

– Jesteśmy tutaj dla jedności Jezusa Chrystusa, która musi być w nas. Tą jedność pokazuje nam ikona Rublowa Trójca Przenajświętsza. Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty siedzą przy jednym stole, a między nimi jest doskonała miłość – porównywał ks. Zbigniew Hul.

Po nim głos zabrał biskup metodystyczny, ks. Sławomir Rodaszyński.

– Dzisiaj jest dobra okazja, aby nie tylko w modlitwie, ale też i w rozmowie podzielić się swoim Chrystusem. Bo Chrystus – ciągle ten sam – dotyka naszych osobistych doświadczeń przeżyć, kultur, zwyczajów, kościołów, religii. Jakiego ja znam Chrystusa? Chrystusa, który jest metodystą? Czy może który jest luteraninem, zielonoświątkowcem czy może katolikiem? Musimy się dzielić z ludźmi Chrystusem, którego poznaliśmy – mówił superintendent.

Później swoim doświadczeniem z rekolekcji podzielił się o. Marek Skwarło OFMCap, który mówił, że spotkał kochającego i usprawiedliwiającego Boga, który go przytula.

– Bałem się, że podczas tych rekolekcji Bóg będzie mnie srogo upominał. Ale doświadczyłem czegoś innego. I życzę sobie i wam, abyśmy dojrzeli Jego kochające oczy, w których nie ma osądu i wyrzutu, ale jest bezwarunkowa miłość. Cieszę się, że wierzymy w Tego, który jest naszym Oblubieńcem. I mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy tam, gdzie wszyscy dążymy, czyli w niebie, trzymając się za ręce – wyrażał nadzieję kapucyn.

Słowo pozdrowienia skierował też pastor zboru zielonoświątkowego „Betlejem” z Piły.

– To piękny czas, kiedy spotkamy się z różnych wyznań, aby pokazać, że jesteśmy ludem Bożym, własnością Jedynego Boga! Jesteśmy na posterunku Boga i mamy głosić Jego Ewangelię. Cieszę się, że tutaj w Pile Bóg obdarzył nas tą łaską niesienia ludziom Ewangelii. Błogosławię wam z całego serca – mówił prez. Aleksander Matwiejczuk.

Na ekumenicznym nabożeństwie nie mogło zabraknąć wspólnego dla wyznań chrześcijańskich Credo oraz modlitwy „Ojcze nasz”. Na zakończenie biskup metodystyczny pobłogosławił wszystkich wiernych. Spotkanie odbyło się wieczorem, w poniedziałek, 20 stycznia 2014 r.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/1dQ8Jfz” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button] [fancy_link link=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.762951263733707.1073741832.737340026294831&type=1″ target=”blank”]Zdjęcia na fejsbukowym profilu kościoła zielonoświątkowego w Pile[/fancy_link] [fancy_link link=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.679318078775568.1073741835.148246428549405&type=1″ target=”blank”]Zdjęcia na fejsbukowym profilu parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile[/fancy_link] [fancy_box]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa w Polsce od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, w 1908 r., aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia – niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia), co miało mieć symboliczne znaczenie.

W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem „Czyż Chrystus jest podzielony?” (1Kor 1,13)

[/fancy_box]