Odpust: modlitwa w iciwemba i odnowienie przyrzeczeń

W uroczystość Świętej Rodziny – nasze święto patronalne – na każdej mszy kazania głosił misjonarz z Zambii. Nie zabrakło także afrykańskich elementów, jak na przykład błogosławieństwo w języku afrykańskim.

Ksiądz Michał Wziętek, który kilka miesięcy temu wrócił z Zambii, przewodniczył uroczystej mszy świętej odpustowej o godzinie 11.00. Pod ornatem miał albę z afrykańskimi motywami. Także w homilii przywołał przykład rodziny z Zambii.


[one_half]

[/one_half] [one_half_last]

– Czasy są niełatwe i jak będzie nam ciężko, to pomyślmy o innych ludziach tam w Zambii. W porównaniu z nami oni mają na prawdę nie wiele! Często nie jedzą nic przez cały dzień, a żeby dostać wodę muszą iść na pieszo kilka kilometrów. W porównaniu z nimi, my mieszkamy w pałacach i jemy jak królowie. Za to wszystko powinniśmy Bogu dziękować na kolanach. Przecież niczym sobie na to nie zasłużyliśmy. Uczmy się dzielić z innymi tym, co mamy – apelował z ambony ks. Wziętek.

>>> Czytaj także: Wywiad o misjach z ks. Michałem

Celebrans wspomniał także o Świętej Rodzinie, patronie uroczystości, jako przykład i wzór do naśladowania dla każdej rodziny.

– Święty Józef jest przekonany, że Boże plany są najlepsze dla jego Rodziny. Wiemy dobrze, co by się stało, gdyby nie posłuchał głosu Boga. Dzieciątko Jezus zginęłoby z rąk Heroda. A dziś ileż to herodów czyha na życie naszych dzieci? Jest ich bardzo wielu i skrzętnie się ukrywają. Jak mamy ratować rodziny przed współczesnymi herodami? Tak jak święty Józef – słuchać bardziej Boga, a nie ludzi. Nie możemy pozwolić, aby prasa, telewizja, internet czy szkoła odebrała nam prawo do wychowywania swoich dzieci i decydowania o życiu swoich rodzin! mówił ks. Michał Wziętek.

Pod koniec kazania, misjonarz pomodlił się w jednym z języków afrykańskich – iciwemba Modlitwy można posłuchać w nagraniu powyżej w 19 minucie i 20 sekundzie. Także błogosławieństwo końcowe było w tym języku.

[/one_half_last]

Tak jak na każdej mszy, tak i na głównej mszy świętej odpustowej o godz. 11.00, małżonkowie odnawiali swoje przysięgi ślubne.

Na końcu proboszcz apelował o szacunek do naszych rodzin.

– Zwracam się do wszystkich – i do tych najmłodszych i starszych i nawet do tych, co mają ojca i matkę w niebie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoich rodziców. Nawet – jak mówi Pismo Święte – gdyby rodzice rozum stracili, jesteś winny im szacunek. Pamiętajmy o naszych rodzicach i rodzinach, niech Bóg nam w nich błogosławi – mówił na uroczystości odpustowej ks. proboszcz Zbigniew Hul.

Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością na odpuście byli m.in. ks. Jerzy Worek, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko; ks. Jarosław Wąsowicz, archiwista z inspektorii pw. św. Wojciecha; o. Andrzej Biniek – kapucyn z parafii pw. św. Antoniego oraz ks. Ryszard Ryngwelski, proboszcz parafii pw. św. Józefa.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/1gdJzra” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]