Święto . . . no właśnie, czego?

Czy masz świadomość, że 6 stycznia świętujemy jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, które kiedyś było ważniejsze od Bożego Narodzenia? Wraz z ks. Januszem Zdolskim sdb postaramy się wyjaśnić znaczenie 6 stycznia w Kościele Katolickim.

***

FAKT 1: 6 stycznia obchodzimy uroczystość, a nie jak powszechnie się mówi święto.

-Uroczystość jest to święto o wyższej randze. Czyli jest ważniejsze. Dla wiernych ma to znaczenie o tyle, że do uroczystości przypisany jest obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej – mówi ks. Janusz. Warto też dodać, że uroczystość obchodzona 6 stycznia to „święto” pierwszych chrześcijan i było, po zmartwychwstaniu najważniejszym dniem w roku! Zaczęto je świętować już w III wieku.

FAKT 2: Nie było trzech króli; mogło być ich nawet kilkunastu.

Św. Mateusz Ewangelista odnotowuje akt pokłonu, ale nie podaje ile osób ten pokłon złożyło. -Na malowidłach w katakumbach w Rzymie widzimy ich 2, 4, 6 , a u Syryjczyków i Ormian nawet 12. Także ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar są wynikiem legendy, a nie faktem historycznym. W tradycji mówi się o trzech, ze względu na dary które złożyli: złoto, kadzidło i mirrę. – dodaje ks. Zdolski.

FAKT 3: Kacper, Melchior i Baltazar wcale nie byli królami!

Dary, które złożyli były bardzo bogate, dlatego są przypisywane królom. Czy faktycznie byli królami? Co mówi o nich Biblia? Odpowiada ks. Janusz Zdolski: –W Ewangelii jest napisane, że to byli magowie, mędrcy. Ludzie bardzo pobożni i zamożni, może nawet naczelnicy plemion, pochodzili z Persji, a przywiodła ich do Chrystusa cudowna gwiazda. Byli to pierwsi poganie, którym objawił się Mesjasz. I to, że prawdopodobnie nie byli to królowie nie zmienia istoty Objawienia.

FAKT 4: Nie świętujemy „Trzech Króli”, tylko Uroczystość Objawienia Pańskiego.

-Legendarni „Trzej Królowie” nie są świętymi Kościoła Katolickiego, więc 6 stycznia nie obchodzimy ich święta. Obchodzimy coś znacznie ważniejszego: wydarzenie ukazania się Boga człowiekowi w ludzkiej postaci, czyli w tajemnicy wcielenia, także poganom. – tłumaczy ks. Janusz. Czasami mówimy o tej uroczystości, że jest to uroczystość Epifanii. Nazwa zaczerpnięta od greckiego słowa epifaneia, co znaczy: objawienie, ukazanie się.

FAKT 5: Prawidłową formą napisu na drzwiach jest †C†M†B, a nie K+M+B

6 stycznia święci się w kościołach kredę, którą potem oznacza się drzwi. Na drzwiach pisze się: †C†M†B i bieżący rok. Przed literami występuje krzyż, a nie znak plus. –Choć w naszej tradycji przyjął się zapis K+M+B, oznaczający imiona „królów”, to dla katolika stosowniejszy byłby napis, który możemy rozwinąć jako Christus Mansionem Benedicat, co z łaciny oznacza: niech Chrystus mieszkanie to błogosławi – wyjaśnia ks. Janusz Zdolski.

IMG_6249

Mity obalał ks. Janusz Zdolski. Dziękujemy! Wywiad przeprowadzony w 2012 r. i ponownie wstawiony na stronę parafialną w związku z wakacyjną awarią.