97. rocznica poświęcenia kościoła

Nie zawsze parafia jest równolatkiem kościoła, który użytkuje. Tak też jest z naszą parafią, która istnieje już od 1619 (i jest najstarszą w Pile), a świątynia istnieje od 1914 r. 6 grudnia to szczególna data dla Świętej Rodziny. 97. lat temu kościół przy ul. Kilińskiego (Moltkesraße w 1914 r.) i św. Jana Bosko (ówczesnej Probsteistraße) został poświęcony i oddany do użytku wiernym.

– W rocznicę modliliśmy się i dziękowaliśmy Bogu za piękny nasz dom, za wspólnoty, za salezjanów którzy od 1947 roku są w parafii i za wszystkich poprzedników, którzy tutaj pracowali, gdy Piła była jeszcze w granicach Niemiec – mówi proboszcz ks. Zbigniew Hul sdb.

Parafia już od tego roku przygotowuje się do okrągłego jubileuszu, który przypadnie w 2015 roku.

– Przed stuleciem planujemy jeszcze zrobić konfesjonał-rozmównicę, przywrócić dawny kolor ławek, wymienić okna, unowocześnić i wyremontować organy. Będziemy się starali, aby ten kościół odzyskał swój blask, jaki miał 100 lat temu – dodaje ksiądz proboszcz.

Czego życzyć parafii z okazji „urodzin”? – Przede wszystkim, aby wiara w niej wzrastała – bez chwili wahania mówi ks. Hul.

Obecny kościół pw. św. Rodziny został zbudowany w stylu neobarokowym, w formie krzyża. Służył on jako kościół pomocniczy. Miał oddzielić Niemców od Polaków, którzy wspólnie modlili się w świątyni pw. świętych Janów nad Gwdą. Święta Rodzina miała być kościołem wyłącznie dla Niemców.  Inicjatorem budowy był ksiądz Adalbert Lenz, który zmarł na rok przed poświęceniem.