Odnowa ewangelizuje we Wronkach

Który to już raz? Grupka kilkunastu osób naszej wspólnoty wyruszyła w sobotnie południe – 10.11.2012 r. – do Zakładu Karnego we Wronkach. Na te wizyty zaprasza nas Bractwo Więzienne, z którym mamy szczególny kontakt. Zawieźliśmy sporo bardzo cennych religijnych książek i czasopism, które mają być pomocą w resocjalizacji naszych Braci w Chrystusie, oczekujących na wolność.

Najważniejszym czasem naszego tam pobytu, jak zawsze, była Eucharystia. Uczestniczyliśmy w Niej wraz z „grupką” tych wybranych mieszkańców Zakładu. Ich uczestnictwo we mszy świętej może być przykładem dla wielu parafii. Jest piękny, męski liturgiczny dialog z celebransem, śpiew jak na spotkaniu modlitewnym i klęcząca postawa w czasie przyjmowania Komunii. Taka postawa ożywia także i naszą wiarę.

Potem był modlitewny spektakl pt. ”Spotkanie z Matką Bożą Różańcową”. Scenariusz napisał jeden z braci więziennych, pan Irek. Opracowanie wspaniałe, na dobrym artystycznym i teologicznym poziomie. Grupa 20 osób przedstawiła wszystkie tajemnice różańca św. Rozważania przeplatane modlitwą „Zdrowaś Maryjo” i śpiewem. Potrzebne były także niewiasty. Trzy siostry z naszej wspólnoty wcieliły się w role panny młodej z wesela w Kanie, Weroniki z drogi krzyżowej i Magdaleny jako świadka spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym.

Po radosnym podziękowaniu Bogu i Matce Najświętszej, pożegnaniu i zakończeniu więziennych procedur ruszyliśmy w drogę powrotną. Zaproszenie na przedświąteczne spotkanie ”wisi już w powietrzu”. Podsłuchałam! Odebrała je nasza liderka.

Autor:
Krystyna Kicińska