Módlmy się ze św. Janem Bosko do Wspomożycielki Chrześcijan

imageDziś Rodzina Salezjańska rozpoczyna nowennę do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – szczególnie umiłowanej przez księdza Bosko. Inspektoria pilska od dziś, przez 9 dni, będzie publikowała na swoje stronie internetowej rozważania przygotowane przez samego św. Jana Bosko. Noszą one tytuł: Dziewięć dni poświęconych dostojnej Matce Zbawiciela pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki*.

 

Tutaj każdego dnia nowenny, będzie można znaleźć rozważanie. KLIKNIJ.

Ks. Bosko na poszczególne dni nowenny przewidział rozważanie na czci Matki Bożej i Jezusa w sakramentach świętych. Tematyka dni nowenny jest następująca:

  • DZIEŃ PIERWSZY – Maryja Wspomożycielką Chrześcijan w życiowych potrzebach;
  • DZIEŃ DRUGI – Czcić Maryję w uroczystość i w dni Jej poświęcone;
  • DZIEŃ TRZECI – Szerzyć świętowanie świąt, unikać bluźnierstw i złych rozmów;
  • DZIEŃ CZWARTY – Częsta spowiedź;
  • DZIEŃ PIĄTY – Częsta Komunia;
  • DZIEŃ SZÓSTY – Preteksty przeciwne częstej Komunii i jej korzyściom;
  • DZIEŃ SIÓDMY – Msza Święta;
  • DZIEŃ ÓSMY – Czcić Jezusa w Najświętszym Sakramencie w uroczystościach, w procesjach, towarzysząc Św. Wiatykowi i w nawiedzeniach kościoła;
  • DZIEŃ DZIEWIĄTY – Pocieszenia czciciela Maryi w momencie śmierci.

Ponadto Ks. Bosko dołączył krótki zarys ustanowienia  Święta Maryi Wspomożycielki z Aktem poświęcenia się Maryi oraz informację o Stowarzyszeniu Czcicieli Maryi Wspomożycielki, korzyściach duchowe jego członków oraz warunkach przyjęcia do tego grona.

Całość przesłania nowenny autorstwa św. Jana Bosko jest niezwykle aktualna. Poruszane przez niego tematy i charakterystyczny dla niego prosty i przystępny przekaz są dodatkowo zobrazowane przykładami zdarzeń, które wpisują się każdorazowo w omawiane zagadnienie. Zdarza się, że przytoczone przez Ks. Bosko przykłady wpisują się w swej formie w ducha epoki, w której wzrastał, jednak zawsze cechują się autentycznym przesłaniem duchowości chrześcijańskiej. Napisana prze Ks. Bosko Nowenna może posłużyć zarówno do prywatnego odprawienia, jak również w ramach nowenny odprawianej w naszych kościołach. Jej lektura wpisuje się w przeżywany w Zgromadzeniu Salezjańskim program poznawania osoby i historii naszego Założyciela w okresie przygotowującym do 200 – lecia jego narodzin.

Ks. Adam Popławski SDB
za: pila.salezjanie.pl

* Tytuł oryginału: Nove giorni consacrati all’Augusta Madre del Salvatore sotto al titolo di Maria Ausiliatrice pel sacerdote Gioanni Bosco. Torino. Tip. dell’Oratorio di S. Francesco di Sales 1870. Tłum. z j. włoskiego: ks. Adam Popławski SDB, Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria św. Wojciecha, Piła 2012