„Tajne spec. znaczenia”

W środę – 10 listopada – o godz. 18.00 w naszym kościele została odprawiona Msza święta za ofiary tragedii smoleńskiej, którą zamawia, każdego miesiąca Pilski Klub Gazety Polskiej. Mszy świętej przewodniczył ks. Zbigniew Conder – sekretarz Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, który wygłosił także okolicznościowe Słowo Boże.

Po Eucharystii mieszkańcy Piły i okolic udali się do sali św. Jana Bosko w Domu katechetycznym, aby uczestniczyć w spotkaniu z autorem książki pt. „Tajne spec. znaczenia” – Krzysztofem M. Kaźmierczakiem.

Pan Krzysztof jest dziennikarzem śledczym publikującym artykuły z historii PRL w wielu czasopismach m.in. w „Głosie Wielkopolskim”. Podczas spotkania odbyła się też promocja Jego książki z możliwością podpisania przez autora. Na spotkaniu była obecna duża grupa pilan, którzy byli zainteresowani tematem podjętym w książce przez Krzysztofa Kaźmierczaka.

Autor omówił różne aspekty działalności Służb Bezpieczeństa w stosunku do uczestników Wypadków Poznańskich w roku 1956, a także represji wobec księży Kościoła Katolickiego na terenie Wielkopolski. Szczególnie więcej czasu poświęcił omówieniu represji wobec Księdza Biskupa dra Lucjana Bernackiego – sufragana gnieźnieńskiego. Poruszył także pilskiego działacza „Solidarności” Eligiusza Naszkowskiego. Podjął także temat zachowania żołnierzy sowieckich w regionie Wielkopolski – bardzo podłe i okupacyjne.